Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Posesor autoturism tras la raspundere pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Posesor autoturism tras la raspundere pentru instrainare auto

sunt un posesor auto nu am permis si am instrainat masina unui angajat care nu avea permis si a facut accident si sunt luat la raspundere pentru ca iamdat masina. ce treaba am io ca el o conduso fara permis?
Cum adica ati instrainat-o? Ati vandut-o?
Si cine va trage la raspundere?
Precizati concret "am instrainat masina"
Daca ati vandut-o cu incheiere de documente legal este o situatie care nu va implica rtesponsabilitatea
Daca ati dat acordul ca masina proprietatea dvs sa fie utilizata de catre o persoana fara drept de conducere este situatie distincta,cu repercursiuni aparte pentru dvs ca si proprietar al masinii
In situatia in care ati incredintat masina si nu ati instrainat-o, sunteti sub incidenta art. 86, alin 3 Cod rutier:

Art. 86.
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de catre o persoana care nu poseda permis de conducere se pedepseste cu Inchisoare de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de catre o persoana al carei permis de conducere este necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat ori careia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendata sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule In Romania se pedepseste cu Inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana care Incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla In una dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane care sufera de o boala psihica ori se afla sub influenta alcoolului sau a unor produse ori substante stupefiante sau a medicamentelor cu efecte similare acestora.
Din textul legal citat mai sus de colegul puteti observa ca aveti treaba ca "el a conduso fara permis". Singura dumneavoastra sansa este sa sustineti (si sa reusiti si sa dovediti cumva) ca nu cunosteati faptul ca el nu detinea permis.
horeabortan, utilizator