avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Activitate katica

Activitate katica

Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
talisman
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
rubin
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
eseu
Răspuns la discuția grad indatorare
ilsssa a scris:

de fapt, dc societaea are pierdere eu inteleg ca aceste sume sunt nedeductibile integral


Sunt nedeductibile doar ch.cu diferentele de curs valutar (diferenta neta) aferente imrumuturilor luate in calcul la stabilirea gradului de indatorare indiferent daca societatea este pe profit sau pierdere, daca gradul de indatorare este >3 sau capitalul propriu este negativ.
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
accent:yeah:

alintat
Răspuns la discuția Hai sa jucam fazan :)
oua
nu se retine CASS decat pentru zilele lucrate
Deci: la soc 2 ati declarat si platit 1075+1075+2046 = 4196 lei deci nu aveti nici de platit nici de recuperat pt aceasta perioada impozit pe profit.

Scuze pentru postarea anterioara unde am scris la Ip declarat 4246 lei(am sa modific )

Trebuie sa depuneti doua declaratii D101 pt ca in trim I si II ati avut de platit si declarat impozitul minim.
Răspuns la discuția impozit profit dec.2009
In nici un caz prin D101, din suma datorata si declarata se scade 2067 lei suma de recuperat si se plateste diferenta rezultata. Trebuie sa facem diferenta intre impozitul datorat/declarat si impozitul de platit care nu in toate cazurile sunt egale.

1) impozitul minim anual recalculat 3225 lei.Pt perioada 01.01.2010-30.09.2010 nu aveti de platit impozit pe profit.
Impozit profit =0
Impozit minim anual recalculat =3225 lei
Impozit declarat si platit =3.225 lei

Pentru T4:societatea fiind pe pierdere nu va plati impozit pe profit

2)
Impozit pe profit 01.01.10-30.09.10 = 4196 lei
Impozit minim anual recalculat =3225 lei
Impozit declarat si platit = 4.196 lei

Ip= I declarat > Im - se datoreaza Ip

pt perioada 01.01.2010-30.09.2010 -nu aveti de recuperat /platit nimic

pt.calculul impozitului pe profit T4 se iau in considerare veniturile si cheltuielile perioadei 01.10.2010-31.12.2010 ;se plateste impozitul pe profit rezultat din calcule mai putin 50 lei de recuperat din prima perioada.