avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1150 soluții astăzi
Forum Activitate ilas_alice

Activitate ilas_alice

Răspuns la discuția paguba firma asigurare
nici nu mi-a trecut prin cap ca el ar fi avut responsabilitate, mai ales pt ca eu am facut prostia (cei drept, eu am vazut ca sefu meu a incheiat asigurari cu data anterioara, de aceea am crezut ce e in regula, lui nu i s-a intamplat nimik), am recunoscut, si angajamentul de plata s-a facut pe numele meu. Ma gandesc, ca daca ar fi fost pus el in situatia de a plati restu de bani, m-ar fi sunat si mi-ar fi zis ceva. Nu era asa de darnic.
Va multumesc tuturor din suflet pt sfaturi.. mi-ati mai deschis un pic ochii. M-am convins din ce in ce mai mult ca suntem prea mici pt aranjamentele care se fac in jurul nostru, si astia naivii platesc. :(
Răspuns la discuția paguba firma asigurare
sefu meu avea un contract de colaborare cu ardafu... si eu, ca angajat, intocmeam asigurari auto.. pe care, reprezentantul de la Ardaf venea si le ridica regulat. Intamplarea a fost ca el ridicase asigurarile cu o zi inainte sa ii fac clientului respectiv asigurarea, deci.. cand eu am incheiat asigurarea si am zis ca e cu 2 zile inainte, el a observat ca nu avea cum, pt ca el venise sa le ridice, si atunci nu era incheiat. Daca persoana aceea nu avusese accidentul (cum am fost eu naiva sa cred, ca totu e in regula), cred ca nici nu observa. Dar aceea persoana s-a dus imediat la Ardaf sa ii plateasca, sustinand ca el avea asigurare de 2 zile. Nici eu nu ma pricepeam prea mult, sefu imi explicase cum se completeaza formularu si atat.. Eu am crezut ca inchei un RCA, eu asa stiu ca erau RCA-uri, nu stiu exact cum de s-a platit pe baza acelei asigurari, avand in vedere ca s-au ciocnit 2 masini din cate am inteles. Si asa, reprezentantul a venit la mine, mi-a zis ca am facut fals in acte, si vrand sa ma ajute, (a vazut ca eram speriata, si se vedea clar ca am fost pacalita), a zis ca vor plati ei reparatia masinii, eu urmand sa le platesc lor, in rate (ca nici bani nu aveam, salarul atunci il aveam de 350 lei), ca si paguba produsa Ardafului. Am semnat acel angajament de plata, mi-a zis sa trec domiciliul flotant (adik cea de camin), seria de buletin si locul unde lucrez. Mai scrie ca am produs o paguba ardaf, din accidentul repspectiv, cateva legi cf carora am semnat si ca, daca nu platesc se trece la executare silita. Si am ramas datoare. Dar sa stiti ca am platit 3 luni de zile la casieria unitatii, nu la el, dar pe chitanta nu scria decat suma, numele si ca e paguba ardaf, dar care paguba, sau un nr. ceva nu e scris. Apoi, am terminat facultatea si am plecat.. mi-am schimbat mutatia, dupa servici, nu mai gaseam angajamentul, si restu stiti.
Imi pare rau ca nu va pot da date concrete, ca nu ma pricepeam nici atunci, nici acum nu ma pricep.
Răspuns la discuția paguba firma asigurare
din pacate.. naivitatea mea a fost atunci cand am incheiat o asigurare unui client cu 2 zile inainte de data la care s-a prezentat pt asigurare..eram studenta si lucram in paralel.. si printre altele incheiam si asigurari auto. Din lipsa de experientza nu am crezut ca este vreo problema daca inchei asigurarea cu 2 zile inainte. Ulterior, am aflat de la agentul care prelua asigurarile incheiate, de la mine, ca persoana respectiva a avut un accident de masina, chiar in ziua in care am incheiat eu asigurarea si de aceea ceruse asigurare cu 2 zile inainte, ca sa fie acoperit, si fusese deja la Ardaf sa deconteze. Nici nu il cunosteam. Asta a fost marea mea prostie, ca nu m-am gandit ca era ceva suspect in asta.
Atunci, am discutat cu agentu de asigurari si ca sa ma ajute, pt ca zicea ca era fals in acte sau asa ceva.. a zis ca va considera asigurarea valabila, vor plati ei dauna, eu urmand sa le achit esalonat banii pe care ei ii pierdusera. Am fost de acord, m-am si speriat, am incercat sa iau legatura cu acel client, sa plateasca el, pt ca el facuse prostia. Normal ca a zis ca nu il intereseaza si sa il las in pace. Ca urmare, am incheiat acel angajament de plata, dar care nu contine CNP-ul meu, ca nu era prevazut in formular. Numai numele, adresa, seria buletin, faptul ca eu am produs o paguba firmei prin acel accident si ca imi iau angajamentul sa platesc esalonat in decurs de 1 an cei 895 lei. La sf. scrie ca in caz de neprezentare se va proceda la executare silita, semnatura si atat.
Macar daca faceam acet lucru constient.. :((.
Răspuns la discuția paguba firma asigurare
sa va dau un pic mai multe detalii.. angajamentul de plata s-a facut in urma unei daune provocate dintr-un accident de masina.. suma de 895 lei a fost platita de catre firma de asigurare persoanei pagubite.. iar eu.. datorita naivitatii mele, am ramas sa platesc firmei de asigurare , ca si dauna provocata firmei, suma pe care aceasta a platit-o persoanei pagubite in accident.. deci nu exista un dosar.. adresa trecuta in angajament este o adresa de camin, in perioada aceea fiind studenta.. si nu cred ca au trimis somatii.. seria de buletin nu mai e valabila.. ca mi-am schimbat domiciliul.. deci nu aveau cum sa ma gaseasca.. Dar, eu nu as vrea sa trezesc intr-o buna zi ca mi-au facut dosar sau trebuie sa platesc niste sume enorme.. pt 895 lei.. mai bine ma duc si intreb la ei daca mai e valabil angajamentul si platesc sper numai restu.. adik 670 lei. Eram ingrijorata pt ca nu stiam ce se intampla in asemneea cazuri.. si n-as fi vrut sa ma duc la ei si sa ma ridice politia sau cine stie ce altceva.. Va multumesc din suflet pt ajutor.. Va tin la curent.. Ma duc la firma si va povestesc apoi.
Răspuns la discuția paguba firma asigurare
intr-adevar, vreau o rezolvare a situatiei.. se pare ca asta presupune sa ma duc la Ardaf.. si sa sper ca nu imi vor pune penalizari prea mari..as fi vrut insa sa stiu daca pot scapa cumva fara penalizari.. cred ca asta depinde numai de firma.. Va multumesc pt sfaturi
Răspuns la discuția paguba firma asigurare
asta as vrea sa stiu daca e prescris sau nu.. eu m-as duce la ardaf sa intreb dar daca imi pun penalizari f mari si poate e prescris... nu stiu exact ce sa fac..
as avea nevoie de un sfat.. am incheiat in 2005 un angajament de plata cu Ardaf, in urma unei pagube de 895 lei.. am platit 3 luni cate 75 lei, si m-am mutat din localitate si n-am mai platit nici o rata, ultima chitanta fiind in iulie 2005. Angajamentul era sa platesc cate 75 lei timp de 12 luni.. Uitasem complet de acest angajament..nu-l mai gasisem.. iar de curand am gasit angajamentul si cele 3 chitante si as vrea sa platesc in continuare.. credeti ca pot plati in continuare.. fara sa mi se aplice o dobanda.. pana achit cei 895 lei, ca sa nu raman cu paguba.. ce se intampla in acest caz?
Buna ziua tuturor! am o nelamurire.. Nu gasesc nici un temei legal pentru scoaterea din circuitul agricol, adik pentru obligativitatea scoaterii din circuit agricol pentru obtinerea autorizatiei de constructie. Am gasit ceva... vag.. in legea 18/1991 a fondului funciar.. art.92, alin (3), care zice ca "amplasarea constr de orice fel pe terenurile agricole din extravilan ...... este interzisa".... Ma poate ajuta cineva? Va multumesc mult!