avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 785 soluții astăzi
Forum Activitate Lorena Rix

Activitate Lorena Rix

Modelul de contract de inchiriere este unul descarcat de pe Internet. Este suficient sa adaug un articol?

Art. 8. Prezentul contract nu interzice subinchirierea/comodatarea spatiului, daca se pastreza destinatia de locuinta

Contract de comodat pentru persoane straine (alta nationalitate, non-UE) si contract de inchiriere

Buna seara,
Avem un apartament pe care dorim sa il inchiriem cu contract la ANAF. Firma catre care il inchiriem doreste sa facem 4 contracte de comodat pentru fiecare persoana care va locui acolo (persoane cu cetatenie non-UE). Este normal? Nu este suficient ca facem contractul de inchiriere catre firma, iar firma sa faca la randul ei actele? Pot fi trasa eu la raspundere pentru orice se poate intampla celor 4 locatari ce vor locui in apartament? Ce raspundere legala am daca le voi face contract de comodat pe un an (aceeasi perioada este pentru contractul de inchiriere)?
Buna ziua,
Pot sa imi dau demisia in cazul s-a intrat in procedura de concediere? Daca da, se mai respecta preavizul (20zile lucratoare)?


Multumesc mult!
Buna ziua,
Situatia este urmatoarea:
2 parteneri (necasatoriti) au facut un contract pentru un apartament cu un an in urma, fiecare avand 1/2 din proprietate.
Daca unul se afla in imposibilitatea de a face credit ipotecar, celalalt poate face credit singur si sa ramana amandoi proprietari?
Trebuie refacute toate actele pe un singur proprietar?

Multumesc,