avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 890 soluții astăzi
Forum Activitate sebseb

Activitate sebseb

Este pedeapsa complementara ! Ar fi o varianta sa sa fac o cerere , contestatie peste vreun an ??? multumesc !!!
Buna seara ! la apel m s-a redus doar dreptul de a alege , pedeapsa ramanand aceasi . Cel mai grav e faptul ca pedeapsa complementara include 3 ani sa nu conduc . Am auzit de o varianta ca dupa 1 an pot deschide un nou proces pentru acordarea permisului ! ce pareri aveti ? ati mai auzit de asa ceva ?
Deci sa inteleg ca la mine a fost mai mare si au redus deja ? Multumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Reducerea se face din minim si maxim, asta inseamna ca pedepasa trebuie stabilita intre aceste limite.
Cu alte cuvinte, chiar daca pedeapsa e mare, este in limite.


Multunesc ! Nu vad unde au pomenit de reducerile pentru faptul ca am recunoscut , pentru faptul ca nu sunt recidivist si de individualizarea pedepsei !
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Aveți termen de 10.zile de la comunicarea minutei sa exercitati apel.
La o astfel de soluție parchetul nu face apel, mai rau de atât doar în regim de detenție ar fi fost.


Am avut alcoolemie mare dar nu am avut accident de nici un fel !! Dimpotriva am oprit singur pe dreapta si m au gasit STATIONAT ! Alcool 1,02 la etilo ! Am recunoscut totul chiar daca eram langa masina perfect constient ! Intrebare : decizia publicata pe portal e una finala sau e o minuta care eino mai pot modifica ? Multumesc !

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale. Solutia este una severa. Banuiesc ca ati avut alcoolemie mare si ati facut accident.
Discutati cu un avocat care sa vada dosarul ce sanse aveti in apel.

Dosar penal alcool . Apel.
Buna ziua , am fost condamnat cu suspendare la 2 ani inchisoare sub supraveghere 3 ani si 6 luni + pedeapsa complementara de a nu conduce autovehicule 3 ani + 60 de zile munca + curs de reintegrare sociala .
Intrebare : credeti ca merita sa fac apel si daca la apel se poate majora pedeapsa ? Mentionez ca sunt la prima intalnire cu legea !! Multumesc mult !!
Răspuns la discuția alcool in sange 2,02
Multumesc,

Dumneavoastra cam ce pedeapsa vedeti la speta mea ??? Fara antecedente , caracterizari la dosar , gasit stationat si recunoscand in totalitate fapta , mentionez ca m-am urcat la volan deoarece urma sa ajung l;a tatal meu bolnav, care era cazut langa pat pentru al ajuta sa se ridice , ca dovada depun la dosar si actele medicale ale tatalui care dovedesc starea lui de sanatate si faptul ca acesta are probleme in a sta in picioare !!! ACESTA ESTE PURUL ADEVAR !!!
Răspuns la discuția alcool in sange 2,02


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Individualizarea pedepsei se face in functie de circumstantele reale si personale.
Cu o aparare eficenta, este posibil sa obtineti o solutie de condamnare la amenda penala.
Trebuie sa stiti ca permisul se anuleaza in cazul acestei solutii.



Care ar fi o pedeapsa care nu implica abularea permisului ??? Multumesc !!!
Răspuns la discuția alcool in sange 2,02
-este posibila o amenda penala in locul suspendarii sub supraveghere? la individualizarea pedepsei ?
- exista pericolul unei pedepse cu executare ??
Cu stima !!!
prima intalnire cu legea , am fost prins stationat , fara accident , fara victime, dosar penal. Ce variante de pedeapsa sa ma astept? mentionez ca depun la dosar caracterizari, contracte de munca, certificat nastere copil, certificat casatorie .