avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate diana_b_20

Activitate diana_b_20

Ma poate ajuta cineva cu o informatie, va rog? Unde as putea gasi arhiva TC Ind Corabia? Tatal meu are nevoie de o adeverinta ca a lucrat acolo 8 ani, necesara pt pensionare. Nu o gasim nicaieri.
Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Gasisem eu acest articol:

[ link extern ]

Dar cel mai bine ar fi sa sun la Casa Pensiilor sa intreb daca se mai poate cumpara vechime.
Armata a fost deja inclusa ca perioada asimilata in stagiul de cotizare... Deci iese din calcul, din pacate.
Da, stiu ca nu se mai pot cumpara ani.

Daca ar gasi macar un coleg care sa ateste ca a lucrat cu el poate actiona firma respectiva in instanta? Care ar fi pasii?

S-a gandit si la varianta in care se poate angaja, dar s-a operat acum doua luni de ulcer si starea lui nu e ok nici acum...a avut ceva complicatii.

Nu stiu cum as putea sa procedez...nu are niciun venit iar eu nu reusesc sa ma descurc de la o luna la alta pt a il ajuta cu bani mai mult de atat.

Multumesc anticipat pt raspunsuri!
Buna ziua,

Tatal meu are 67 de ani si ar fi trebuit sa se pensioneze acum doi ani, insa dosarul de pensie i-a fost respins pe motiv ca nu a efectuat stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Conform analizei Casei de Pensii i-ar mai trebui 8 luni insa din pacate o perioada de 8 ani in care a fost angajat la TC Ind Craiova nu figureaza pe cartea de munca si nici in arhivele companiei repective. Am inteles ca ar fi putut sa actioneze in instanta compania (cu martori ca ar fi lucrat acolo), dar toti colegii lui de munca au decedat sau nu ii gaseste.

Imi puteti spune, va rog, ce optiuni are intrucat in acest moment nu realizeaza niciun fel de venit? Care ar fi optiunile lui de a obtine un ajutor social/pensie in acest caz?

Multumesc anticipat!