avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters61743

Activitate ContSters61743

Răspuns la discuția deducere TVA carburant
buna ziua.am si eu o intrebare.am o firma care are drept cod caen comertul cu ridicata al produselor textile.nu exista nici un angajat dar patronul a cuparat o masina in leasing pe care o foloseste patronul . intrebarea mea este in cazul acesta se deduce tva-ul la bonurile de motorina si daca da care sunt formalitatile...trebuiesc facute foi de parcurs?va multumesc anticipat
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
buna ziua.In primul rand recunosc ca incerc sa invat cat mai multe despre contabilitate deci nu sunt ca sa zic asa unsa cu toate alifiile , iar in al doilea rand cred ca daca toti am stii contabilitate la perfectie nu ar mai exista saiturile acestea care sa ne ajute pe noi astia care ne straduim sa invatam ceva....cine ne poate ajuta....multumim....cine nu....asta e..cred ca comentariile sunt de prisos. Va multumesc totusi pentru ca mi-ati raspuns. va doresc o zi minunata
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
A....AM UITAT SA SPUN CA EU AM LATIT DEJA IMPOZIT PE PROFIT 93 DE LEI LA SFARSITUL PRIMULUI TRIMESTRU
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
buna ziua. In primul rand va multumesc pentru raspunsurile voastre...Ca sa ma fac mai inteleasa am sa fa spun exact cam care e situatia mea
in trimestrul 1 am avut : VENITURI 5517.72
CHELTUIELI 4976.2
in trimestrul al doilea :VENITURI 8759.65
CHELTUIELI 8380.25
in trimestrul 3:VENITURI 9170.29
CHELTUIELI 11013.13
in trimestrul 4: VENITURI 22381.44
CHELTUIELI 24742.25
V-AS FI RECUNOSCATOARE DACA MI-ATI PUTEA SPUNE CAM CARE AR FI IMPOZITUL MEU IN ACEASTA SITUATIE SI CUM AR TREBUI SA ARATE CONTURILE 441 SI 691 LA SFARSITUL ANULUI
VA MULTUMESC
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
am mai calculat...si iar m calculat si am gasit de unde e diferenta aceea...deci:
in trimestrul 1 am avut
CHELTUIELI 4976.20
VENITURI 5517.72
BAZA IMPOZITARE 541.52 IMPOZIT 87
in trimestru 2
CHELTUIELI 8380.25
VENITURI 8759.65
BAZA IMPOZITARE 379.4 IMPOZIT 61
SI MI-A CALCULAT IMPOZITUL LA SFARSITUL LUNII IUNIE 61-87=26
PENTRU CA AM PLATIT IN PLUS LA SFARSITUL LUNII MARTIE ADICA IN LOC DE 87 AM PLATIT 93 IN BALANTA IMI APARE 93-61=31.94IN DEBIT
TINAND CONT CA TRIMESTRELE URMATOARE AM AVUT DOAR PIERDERI IN DECEMBRIE BALANTA RAMANE LA FEL
DUPA CE AM FACUT O NOTA CONTABILA 691=441 CU SUMA -61ADICA
CONT 441 PE DEBIT 93
CONT 691 0(NORMAL)
IN DECLARATIA 100 SI APOI 101 LA FINANTE IMI APAREIMPOZITUL CARE L-AM PLATIT LA MARTIE DE 87
IN SPERANTA CA ATI INTELES CEVA DIN CE M-AM CHINUIT EU SA EXPLIC AICI SPUNETI-MI VA ROG DACA E OK
VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția impozit pe profit platit in plus
buna ziua. am si eu o intrebare: in luna iunie am avut impozit pe profit 87 de lei eu am platit mai mult adica 93lei.nu stiu din ce cauza imi apare la sfarsitul lui iunie 441D=93, 441 C-87 DIFERENTA 441 D=6 SI 691 =87
APOI LA IULIE APARE 441D= 93, 441C-61.06 SOLD 441D 31.94 SI 691 =61.06
NU INTELEG DE UNDE ESTE ACEST 61.06?
buna ...am si eu o intrebare...daca am o factura de intrare marfa cu unitatea de masura sa spunem in metrii si eu o inregistrez in contabilitate in bucati(cu calculatia preturilor aferenta) si vand mai departe tot in bucati este corect?....sau nu am voie?
Răspuns la discuția Certificare bilant
BUNA ZIUA. Am si eu o intrebare legata de acest subiect...tin contabilitatea la o firma care nu are nici un angajat deci nici eu nu sunt angajata ca si contabil....am facut bilantul la iunie si am gasit si un expert contabil care sa mi-l semneze ...intrebarea mea este daca pot sa-i dau acestuia pur si simplu bilantul la semnat si stampilat sau trebuie sa fac un contract cu el sau sa-i fac o procura....adica pe baza la ce are el dreptul sa-mi semneze bilantul....ma poate lua cineva la rost pentru acea semnatura?va multumesc anticipat