Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general probleme cu unitatile de masura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

probleme cu unitatile de masura

buna ...am si eu o intrebare...daca am o factura de intrare marfa cu unitatea de masura sa spunem in metrii si eu o inregistrez in contabilitate in bucati(cu calculatia preturilor aferenta) si vand mai departe tot in bucati este corect?....sau nu am voie?
daca ma duc si cumpar mere si eu de fapt vand pere cum ma justific?
factura de marfa in m, inregistrati in metri si vindeti la metru.
Este gresit, in contabilitate trebuia sa o inregistrati tot in metri
ok si daca o cumpar sub forma de tabla mare si am nevoie de bucati mici (cumpar 1000x1000x1000, consum 10x10x1000) am voie sa o transform la recepetie in kilograme deoarce nici un program de gestiune nu stie sa faca un astfel de calcul sau sunt nevoit sa fac receptia conform facturii si bineinteles mai departe consumul tot in aceeasi unitate de masura ?
Daca cumperi la bucata receptia si factura de vanzare o faci la bucata, daca este la Kg. totul se face la Kg. Se respecta unitatea de masura.
ancamorariu28 a scris:

buna ...am si eu o intrebare...daca am o factura de intrare marfa cu unitatea de masura sa spunem in metrii si eu o inregistrez in contabilitate in bucati(cu calculatia preturilor aferenta) si vand mai departe tot in bucati este corect?....sau nu am voie?

Daca unitatea de vanzare este bucata iar pretul se stabileste pe bucata, atunci se poate face receptia asa cum ai spus.

Iti dau cateva exemple: la magazinele cu amanuntul se achizitioneza baxuri de apa si se vand sticle, cartuse de tigari si se vand pachete, etc..