avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Activitate CristianaH

Activitate CristianaH

Am inteles,multumesc mult pentru timpul acordat si pentru răspuns.
Copilul are 5 ani. Da, am venituri si da imi pot permite chiria si toate utilitatile. In acest caz din ce ati spus dumneavoastră inteleg ca ar fi o sansa sa facem divortul la notar pentru a fi finalizat mai rapid,dorinta cea mare asta ar fi pentru toate partile implicate sincer vorbind. Si pentru mine si pentru sot si mai ales pentru mama soacra. Apoi pot deschide un alt proces pentru a schimba domiciliul in ciuda faptului ca la notar trebuie sa fim amândoi de acord iar singurul mod in care va fi de acord este sa las domiciliul copilului la el?
Buna. Doresc sa depun actele de divort. Sotul este de acord si el. Nu ne intelegem in ceea ce priveste custodia celui mic. Eu speram la o custodie comuna,sa putem sa tinem copilul spre exemplu o saptamana,doua, la mine si la fel si la el,sa stabilim de comun acord un program si sa avem o relatie respectuoasa intre noi . El insa isi pastreaza ideea care a tot repetat.o pe parcursul casniciei "daca sunt nefericita sa plec dar copilul ramane la el" si refuza orice idee de a avea posibilitatea ca eu sa iau copilul cu mine indiferent de perioada. In momentul de fata locuiesc cu el si mama sa. Apartamentul este pe numele dansei si domiciliul meu din acte este acolo. Am sperat sa pot sa depun actele de divort si sa ma mut cu chirie dar daca nu iau copilul cu mine imediat ce ma mut sigur va folosi oportunitatea aceasta impotriva mea. Daca am domiciliul acolo si raman in apartament pana la finalizarea divortului pot primii custodia copilului si sa imi schimb domiciliul dupa? Credeti ca ma pot muta inainte de finalizare? Daca voi lua copilul fara voia tatalui,pentru ca nu va fi de acord,risc sa il pierd? Daca ma mut inainte de finalizare am vreo sansa sa castig custodia daca nu am copilul cu mine la domiciliul unde ma voi muta in chirie?
Mulțumesc frumos pentru răspuns
Moștenirea datoriilor parintilor
Părinții mei sunt divorțați de când eu aveam 1 an jumătate iar sora mea 3. Eu am rămas la mama iar sora mea la tata. Tata a murit și din câte am înțeles făcu-se rate la banca fără vreo asigurare rezultând în acestea fiind transferate moștenitorilor. Sora mea a spus ca a fost contactata în acest sens. Eu nu. Vreau sa știu dacă va trebuii sa plătesc și eu? Menționez ca nu am primit nici o mostenire(bani sau bunuri) în urma decesului sau,dar sunt copilul sau biologic.
Răspuns la discuția Indemnizația de creștere copil
Mulțumesc, știți concret cam care ar fi procedura acum ? Pot sa o rezolv tot cu o declarație. Adică știți dacă se poate rezolva "ușor", nu am știut că trebuie declarat personal la primărie înainte de începerea muncii și sper sa nu se complice situația
Răspuns la discuția Indemnizația de creștere copil
O primesc direct pe card. Și scrie alocație stat. Pentru că atunci când îmi trimite indemnizația îmi trimite și alocația copilului combinata. Nu le trimite separat
Răspuns la discuția Indemnizația de creștere copil
Cum anume trebuia să anunț primăria că încep iar munca? Am căutat pe internet dar nu am găsit nici o modalitate de a anunța . Munca nu a fost începută la vechiul angajator ci unul nou. Contractul vechi de când am rămas acasă a fost încheiat nu suspendat deoarece firma mama lucrează cu firme contractoare. Am fost sunata vineri sa incep săptămâna care urma . Mi sa dat adresa noii firme contractoare sa duc actele si am semnat noul contract cu nouă firmă.
Răspuns la discuția Indemnizația de creștere copil
Mulțumesc pentru răspuns
Buna ziua. Am primul meu copil. Am fost în creștere copil dar m.au sunat de la fostul job să mă întorc. Contractul meu era încheiat nu erau obligați să mă cheme. A fost luna trecuta când m.au angajat,de nevoie nu puteam sa refuz. Am fost angajata pe 06.05. săptămâna asta am depus actele pentru stimulent de inserție,a durat sa le obțin din cauza pandemiei. Am depus actele. Azi,acum câteva minute m.am uitat în contul bancar și am văzut că am primit bani pentru alocație bani de indemnizație. M.am speriat și nu știu ce să fac. Ce sa întâmplat dacă au virat banii? Nu se observă automat că am inceput munca? Sau de ce au virat banii? Ce trebuie sa fac? Mi.e frica sa nu iasă probleme