Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Moștenirea datoriilor parintilor Părinții mei sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Moștenirea datoriilor parintilor Părinții mei sunt divorțați ...

Moștenirea datoriilor parintilor
Părinții mei sunt divorțați de când eu aveam 1 an jumătate iar sora mea 3. Eu am rămas la mama iar sora mea la tata. Tata a murit și din câte am înțeles făcu-se rate la banca fără vreo asigurare rezultând în acestea fiind transferate moștenitorilor. Sora mea a spus ca a fost contactata în acest sens. Eu nu. Vreau sa știu dacă va trebuii sa plătesc și eu? Menționez ca nu am primit nici o mostenire(bani sau bunuri) în urma decesului sau,dar sunt copilul sau biologic.
CristianaH, utilizator
Puteti fi executata silit pentru datoriile parintilor decedati numai daca ati acceptat vreo mostenire de pe urma acestora si numai in limita pasivului succesoral. Daca nu ati mostenit nimic, nu datorati nimic.
Mulțumesc frumos pentru răspuns