avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate polinka

Activitate polinka

Buna ziua, modificarile aduse ordonantei 147/2020 prin ordonanta 182 din 22.10.2020, prin adaugarea scenariului 2, au aplicabilitate si pentru luna septembrie? in conditiile in care copilul a facut ore online o saptamana cu o saptamana la scoala incepand din 14 septembrie, scoala figurand in scenariul combinat, iar parintii sunt exceptati de la acordarea zilelor libere si unul din ei va solicita majorarea cu 75 % a salariului .
Buna ziua, se poate beneficia de prevederile ordonantei nr.147/2020 privind zilele libere pentru parinti, daca copilul invata o saptamina online si una la scoala?
In luna mai 2020 am observat peretele din bucatarie ca este ud, si pantofarul din hol de asemenea la un apartament situat la etajul 3 din 4. Am luat legatura cu administratorul si acesta mia propus sa cumpar o galeata de lavabila si imi da banii pentru aceasta. Suntem deja in luna iunie 2020 si inca nu sa reparat acoperisul, peretele afectat deja prinde mucegai si se vede umflat. Administratorul motiveaza ca asociatia nu a ajuns la un consens cu anagajarea unei firma care sa repare acoperisul. In aceasta situatie, grava de altfel, nu este timp de asteptat, conditiile in care ploua destul in aceasta perioada. Cine va suporta daunele mele din apartament? Ce pot sa fac?