avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate alex901

Activitate alex901

Ok va multumesc mult pentru raspunsurile dvs domnule Popa Gheorghe
Ok, multumesc mult pentru raspunsuri domnule avocat Lascoschi
Multumesc pentru raspuns, eu am expertiza initiala favorabila si contraexpertiza partial in favoarea mea in sensul ca valoarea stabilita pentru un imobil este mai redusa decat in expertiza initiala.
De aceea as vrea sa stiu daca mai pot solicita instantei la primul termen apel de luna viitoare efectuarea unei noi expertize chiar daca nu am cerut prin cererea de apel o alta expertiza si nu ma impedica prevederile art 338 CPC .

Si vreau sa solicit si audierea unui martor, este tardiv daca nu l-am solicitat prin cererea de apel si nici pe fond ?
Multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca fac doar o cerere de recuzare in care mentionez numele ambilor judecatori si o timbrez cu 200 lei ? sau pot sa o timbrez cu 100 lei si dispune instanta daca trebuie mai mult? ca nu as vrea apoi sa fac demersuri inutile pentru recuperarea taxei de timbru daca platesc mai mult decat trebuie
Buna ziua
Am un dosar de partaj in faza de apel si :
Intrebarea 1 este daca la primul termen de judecare apel se mai poate solicita efectuarea unei alte expertize in dosar daca nu s-a solicitat prin cererea de apel si la faza de judecare pe fond au fost depuse la dosar expertiza si contraexpertiza
sau instanta de apel poate solicita din oficiu o noua expertiza daca exista la dosar expertiza sau contraexpertiza care practic din ce am citit pe net nu respecta prevederile art 338 CPC privind dispunerea unei noi expertize motivat pana la urmatorul termen de la depunerea raportului la dosar ?
Intrebarea 2
Se poate solicita la primul termen apel martori daca acestia nu au fost solicitati pe fond si nici in cererea de apel?
Buna ziua

Am un dosar de partaj in faza de apel pentru a face cerere de recuzare pe motiv de partinire cu partea adversa.
In aceste conditii trebuie sa fac 2 cereri de recuzare pentru fiecare judecator din completul de apel sens in care trebuie sa achit 2 taxe de timbru de 100 lei sau pot sa fac o singura cerere de recuzare in care includ numele ambilor judecatori si achit taxa de timbru 100 lei?