avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 979 soluții astăzi
Forum Activitate danieladumitrescu77

Activitate danieladumitrescu77

Buna ziua,
Beneficiaza un minor de pensie de urmas in cazul in care tatal a decedat inainte de varsta pensionarii dar avea 35 ani vechime in munca?
Multumesc anticipat
Va multumesc pentru raspuns !
Buna ziua, Daca ma puteti ajuta in legatura cu L.360/2023. Sunt pensioanar a din 2006, am lucrat la unitate bugetara - DSP ) . Am inteles ca in conformitate cu legea de mai sus pot sa cer, pe baza adeverintelor eliberte de la fostul meu loc de munca , recalcularea pensiei. Se va lua in considerare : orele lucrate peste programul de lucru, salariul 13, premii 2 %, ...... Intrebarea mea aceasta ar fi , este adevarat ? La fostul meu loc de munca nu dau crezare , cer exact baza legala . Deoarece nici eu nu sunt sigura apelez la dvs. de a ma ajuta ! Va multumesc Cu stima D. Marta
Deci indiferent de momentul mortii (inainte sau dupa emiterea titlului de proprietate in baza Legii 18) a copiilor mostenitori, regula este: copiii mostenesc cote egale. In caz de deces, urmeaza nepotii cu drepturile parintelui decedat. Va multumim frumos pentru raspuns, dna Popa. Numai bine.
In anul 1993, in baza legii 18/1991 a fost emis un titlu de proprietate in care au fost trecuti 9 mostenitori ai proprietarei defuncte, care erau in viata la vreme respectiva, dintre care 3 erau copiii dansei si 6 nepoti. Intrebarea este: mostenitorii din titlul de proprietate, vor mosteni parti egale sau in functie de relatia de rudenie fata de proprietara defuncta?

Va multumim