avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate Dan227

Activitate Dan227

Am pus alte intrebari.
Buna seara!Va rog frumos sa ma educati si pe mine in legatura cu cateva aspecte.

Acum vreo 2 ani(cand aveam 16 ani,acum am 18) am fost surpins conducand fara permis pe un drum public de la iesirea din sat,un drum pietruit,nefrecventat de masini,eram cu tatal meu care mi-a incredintat volanul,scopul nostru era de a ne uita la o parcela de pamant, am avut de "condus" doar drum drept vreo 200 de metri.
Ni s-au intocmit dosare penale mie pentru conducere fara permis si lui pentru incredintare.
Acum aproape o luna am primit rechizitoriul,intrebariile mele sunt:

-Cam in cat timp vom fi chemati la instanta pentru judecare?

-Tatal meu are dreptul de a conduce avand in vedere ca nu i s-a anulat permisul si i s-a comunicat ca nu ar avea voie?

-Care sunt pedepsele la care ne putem astepta?Avand in vedere ca ne regretam fapta si ca ni s-au luat caracterizari de la scoala si respectiv de la munca?

-Ar trebui sa ne recunoastem formal faptele printr-un accord de recunoastere?Am auzit ca nu se poate face apel la sentinta instantei.

-Avand in vedere ca masurile educative neprivative de libertate nu sunt considerate condamnari si nu atrag interdictii,decadarii si incapacitati voi mai putea da de permis sau sa intru la politie?

-Cum este faza cu cazierul?Aparent faptele comise in timpul minoratului nu apar pe certificatul de cazier,si se prescriu dupa un an de la executarea masurii educative,voi putea sa intru la politie,jandarmi,armata,etc dupa un an?

-Daca nu voi putea da de permis dupa decizia instantei ar trebui sa dau de acum?Mi se va anula?Am voie macar?

-Faptul ca mi se poate anula dreptul de a conduce nu reprezinta o pedeapsa complementara?Sau accesorie?Si avand in vedere ca fata de minori nu se pot dispune pedepse cum se actioneaza?

-Anul trecut m-am transferat de la profilul de mecanica la cel de filologie-romana si media generala mi-a urcat de la 6 aproape 7 la 9.02,poate instanta sa aprecieze ca m-am "indreptat"?

-Sunt modalitati prin care sa putem scapa fara caziere?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.
Masura educativa neprivativa de libertate ramane in cazier?M-a va afecta pe viitor?
Sper ca este forumul corect,va rog sa imi spuneti daca il gresesc.

Buna seara!Acum cateva zile am primit acasa rechizitoriu pentru ca acum aproape 2 ani am fost prins conducand pe un drum public fara permis,asta pe un drum de tara,pietruit,atunci avusem 16 ani(acum 18 am),aproape 17 si tatal meu mi-a incredintat volanul pentru a conduce vreo 200 de metri de drum drept pentru a ne uita la o parcela de pamant,tocmai atunci s-a facut sa treaca pe acolo politia de frontiera care ne-a oprit.
Am dat declaratii la politia de frontiera dar si la cea locala din comuna unde locuiesc,mi s-a luat ceva declaratie de la scoala pe care a completat-o dirigintele meu,iar in rechizitoriu spune ca regretam fapta.
Am primit aparatori din oficiu.

Am cateva intrebari:
-Se poate dispune renuntarea aplicarii pedepsei,cel putin pentru mine?Lucrul ce ma ingrijoreza cel mai rau este cazierul ce poate rezulta din toata tarasenia asta,sunt si alte modalitati prin care sa ies fara cazier?

-Vom fi chemati in instanta in primul rand sau se va face judecarea in "lipsa"?

-Avem voie sa discutam cu aparatorii din oficiu inainte de proces?Cum as putea sau ar trebuii sa ii contactez?

-Ce lucruri am voie sa spun in fata instantei?Pot sa sugerez renuntarea la aplicarea pedepsei,si cum conving ca o sa ma indrept doar cu un avertisment?

-Cand voi mai primi actualizari despre dosar?

-Niste politisti si un avocat au spus ca va fi cazul de amenda si nu voi putea da de permis cativa ani dar care este ce-a mai probabila pedeapsa atat pentru mine cat si pentru tatal meu?

-Putem sa ne angajam avocat(i) acum?S-ar merita?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.