Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Proces penal,conducere fara permis/incredintare volan.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Proces penal,conducere fara permis/incredintare volan.

Sper ca este forumul corect,va rog sa imi spuneti daca il gresesc.

Buna seara!Acum cateva zile am primit acasa rechizitoriu pentru ca acum aproape 2 ani am fost prins conducand pe un drum public fara permis,asta pe un drum de tara,pietruit,atunci avusem 16 ani(acum 18 am),aproape 17 si tatal meu mi-a incredintat volanul pentru a conduce vreo 200 de metri de drum drept pentru a ne uita la o parcela de pamant,tocmai atunci s-a facut sa treaca pe acolo politia de frontiera care ne-a oprit.
Am dat declaratii la politia de frontiera dar si la cea locala din comuna unde locuiesc,mi s-a luat ceva declaratie de la scoala pe care a completat-o dirigintele meu,iar in rechizitoriu spune ca regretam fapta.
Am primit aparatori din oficiu.

Am cateva intrebari:
-Se poate dispune renuntarea aplicarii pedepsei,cel putin pentru mine?Lucrul ce ma ingrijoreza cel mai rau este cazierul ce poate rezulta din toata tarasenia asta,sunt si alte modalitati prin care sa ies fara cazier?

-Vom fi chemati in instanta in primul rand sau se va face judecarea in "lipsa"?

-Avem voie sa discutam cu aparatorii din oficiu inainte de proces?Cum as putea sau ar trebuii sa ii contactez?

-Ce lucruri am voie sa spun in fata instantei?Pot sa sugerez renuntarea la aplicarea pedepsei,si cum conving ca o sa ma indrept doar cu un avertisment?

-Cand voi mai primi actualizari despre dosar?

-Niste politisti si un avocat au spus ca va fi cazul de amenda si nu voi putea da de permis cativa ani dar care este ce-a mai probabila pedeapsa atat pentru mine cat si pentru tatal meu?

-Putem sa ne angajam avocat(i) acum?S-ar merita?

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Renuntarea la aplicarea pedepsei se dispune doar in cazul pedepselor. Dvs. veti primi o masura educativa neprivativa de libertate, ca erati minor la data savarsirii faptei.
Judecarea nu se face in lipsa, intrucat trebuie sa va exprimati pozitia procesuala. Daca nu va prezentati, cel mai probabil se va emite mandat de aducere.
Mergeti la arhiva instantei. Pe delegatiile depuse la dosar de avocati gasiti nr. de tel.
Va consultati cu avocatul dvs in ceea ce priveste ultimul cuvant pe care vi l acorda instanta. Dumnealui va va indruma ce sa spuneti.
Nu mai primiti nicio actualizare, ati primit rechizitoriul, veti primi citatie pt. primul termen, daca nu invocati exceptii si nu faceti cereri in cele 20 de zile mentionate in citatia primita.
Puteti sa va angajati oricand avocati.
Duca Oana, Avocat
Daca la data săvârşirii infracţiunii aveati vârsta de 16 ani, instanta poate dispune impotriva dvs, o măsură educativă neprivativă de libertate.
Masura educativa neprivativa de libertate ramane in cazier?M-a va afecta pe viitor?