avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Infractiunea la minorat,pedepse aplicabile si ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Infractiunea la minorat,pedepse aplicabile si consecinte.

Buna seara!Va rog frumos sa ma educati si pe mine in legatura cu cateva aspecte.

Acum vreo 2 ani(cand aveam 16 ani,acum am 18) am fost surpins conducand fara permis pe un drum public de la iesirea din sat,un drum pietruit,nefrecventat de masini,eram cu tatal meu care mi-a incredintat volanul,scopul nostru era de a ne uita la o parcela de pamant, am avut de "condus" doar drum drept vreo 200 de metri.
Ni s-au intocmit dosare penale mie pentru conducere fara permis si lui pentru incredintare.
Acum aproape o luna am primit rechizitoriul,intrebariile mele sunt:

-Cam in cat timp vom fi chemati la instanta pentru judecare?

-Tatal meu are dreptul de a conduce avand in vedere ca nu i s-a anulat permisul si i s-a comunicat ca nu ar avea voie?

-Care sunt pedepsele la care ne putem astepta?Avand in vedere ca ne regretam fapta si ca ni s-au luat caracterizari de la scoala si respectiv de la munca?

-Ar trebui sa ne recunoastem formal faptele printr-un accord de recunoastere?Am auzit ca nu se poate face apel la sentinta instantei.

-Avand in vedere ca masurile educative neprivative de libertate nu sunt considerate condamnari si nu atrag interdictii,decadarii si incapacitati voi mai putea da de permis sau sa intru la politie?

-Cum este faza cu cazierul?Aparent faptele comise in timpul minoratului nu apar pe certificatul de cazier,si se prescriu dupa un an de la executarea masurii educative,voi putea sa intru la politie,jandarmi,armata,etc dupa un an?

-Daca nu voi putea da de permis dupa decizia instantei ar trebui sa dau de acum?Mi se va anula?Am voie macar?

-Faptul ca mi se poate anula dreptul de a conduce nu reprezinta o pedeapsa complementara?Sau accesorie?Si avand in vedere ca fata de minori nu se pot dispune pedepse cum se actioneaza?

-Anul trecut m-am transferat de la profilul de mecanica la cel de filologie-romana si media generala mi-a urcat de la 6 aproape 7 la 9.02,poate instanta sa aprecieze ca m-am "indreptat"?

-Sunt modalitati prin care sa putem scapa fara caziere?

Va multumesc anticipat pentru ajutorul oferit.
Cel mai recent răspuns: Duca Oana , Avocat 20:45, 9 Iulie 2020
Am pus alte intrebari.
Adresati-le in acelasi topic atunci.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Proces penal,conducere fara permis/incredintare volan. Dan227 Dan227 Sper ca este forumul corect,va rog sa imi spuneti daca il gresesc. Buna seara!Acum cateva zile am primit acasa rechizitoriu pentru ca acum aproape 2 ani am ... (vezi toată discuția)
Minor, am condus fara permis. consecinte bonealex bonealex Buna ziua, am facut o greseala in cursul zilei de azi, am luat masina de acasa si am vrut sa o duc la spalatorie neavand insa permis si acolo chiar in curtea ... (vezi toată discuția)
Minoră, m-a prins politia fără permis ContSters488009 ContSters488009 Bună ziua ! Sunt minora am 17 ani si acum 2 luni am condus fără permis pe un drum public . În dreapta mea se afla băiatul care avea permis de conducere . ... (vezi toată discuția)