Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Minoră, m-a prins politia fără permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Minoră, m-a prins politia fără permis

Bună ziua ! Sunt minora am 17 ani si acum 2 luni am condus fără permis pe un drum public . În dreapta mea se afla băiatul care avea permis de conducere . Era mașină lui. În spatele meu a fost o prietena . Când m-au prin polițiști mi s a cerut datele mele și ale prietenilor mei . Fata din spate este și ea minora . Pe ea a pus o ca martor . Fata aceea marți este chemata ca secția de politie . Ce mi se poate întâmpla mine și băiatul acela?
dosar penal
Baiatului i se va anula permisul daca va fi condambat ptr infractounea de a incredinta masina unei persoane fara permis, iar tu poti o primi o condamnare cu suspendare sau plata unei amenzi penale.

Impotriva minorului se poate lua o masura educativa neprivativa de libertate.
Nu se anuleaza permisul in cazul condamnarii in baza art.335 alin. 3 c.p.