avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In primavara am fost prins conducand fara permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In primavara am fost prins conducand fara permis (minor) pe o strada ...

In primavara am fost prins conducand fara permis pe o strada publica eu maine urmeaza sa am traseul. Mi se poate retine permisul daca dobandesc acest drept? Dosarul este pe masa procurorului de cateva saptamani numai stiu nimic..chestia e ca am condus 100 de metri si am cooperat cu politistii. Tin sa precizez eram minor cand am facut fapta.
Ultima modificare: Luni, 12 Octombrie 2020
Adam31, utilizator
Daca erati minor la momentul savarsirii infractiunii si veti fi trimis in judecata, instanta poate dispune impotriva dvs o masura educativa neprivativa de libertate. De principiu, nu veti avea probleme cu permisul obtinut.


Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca erati minor la momentul savarsirii infractiunii si veti fi trimis in judecata, instanta poate dispune impotriva dvs o masura educativa neprivativa de libertate. De principiu, nu veti avea probleme cu permisul obtinut.

Multumesc! Stiam ca se retine permisul doar in cazul unei condamnarii. Este corect ce spun? La mine nu este vorba de condamnare.
Da, se anuleaza doar in cazul unei condamnari.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Permis yoane yoane buna seara am fost prins conducand un smart fortwo cu categoria b1 si mi sa retinut permisul si intocmit dosar penal cat dureaza pana imi pot recupera ... (vezi toată discuția)
Proces penal,conducere fara permis/incredintare volan. Dan227 Dan227 Sper ca este forumul corect,va rog sa imi spuneti daca il gresesc. Buna seara!Acum cateva zile am primit acasa rechizitoriu pentru ca acum aproape 2 ani am ... (vezi toată discuția)
Minoră, m-a prins politia fără permis ContSters488009 ContSters488009 Bună ziua ! Sunt minora am 17 ani si acum 2 luni am condus fără permis pe un drum public . În dreapta mea se afla băiatul care avea permis de conducere . ... (vezi toată discuția)