Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... In primavara am fost prins conducand fara permis ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

In primavara am fost prins conducand fara permis (minor) pe o strada ...

In primavara am fost prins conducand fara permis pe o strada publica eu maine urmeaza sa am traseul. Mi se poate retine permisul daca dobandesc acest drept? Dosarul este pe masa procurorului de cateva saptamani numai stiu nimic..chestia e ca am condus 100 de metri si am cooperat cu politistii. Tin sa precizez eram minor cand am facut fapta.
Adam31, utilizator
Daca erati minor la momentul savarsirii infractiunii si veti fi trimis in judecata, instanta poate dispune impotriva dvs o masura educativa neprivativa de libertate. De principiu, nu veti avea probleme cu permisul obtinut.

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Daca erati minor la momentul savarsirii infractiunii si veti fi trimis in judecata, instanta poate dispune impotriva dvs o masura educativa neprivativa de libertate. De principiu, nu veti avea probleme cu permisul obtinut.

Multumesc! Stiam ca se retine permisul doar in cazul unei condamnarii. Este corect ce spun? La mine nu este vorba de condamnare.
Da, se anuleaza doar in cazul unei condamnari.