avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Activitate Annna19

Activitate Annna19

Buna ziua,

Ma ajutati si pe mine va rog cu nr sau articolul de lege pentru bullying, hartuire si discriminare in scoli?
Multumesc!
multumesc pentru raspuns!
Exista posibilitatea, fiind bugetar, ca pensia alimentara sa o primesc prin intermediul angajatorului? ma refer ca angajatorul sa vireze pensia alimentara direct, fara ca eu sa apelez la un executor. Niciodata nu stiu ce suma trebuie sa primeasca copilul si nu stiu ce salariu are el.
Daca apelez la executor va trebui sa platesc costuri care nu stiu daca sunt rentabile sau nu, posibil sa-mi fac mai mult rau decat bine.
El nu are salariu fix, salariul difera de la luna la luna, si nu se poate discuta amiabil.
Multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

Am o hotarare de divort definitiva iar fostul sot a inceput sa plateasca pensie alimentara de o luna de zile. Conform calculelor mele ar fi trebuit sa dea mai mult copilului.

El este bugetar. Intrebarea mea este: el trebuie sa depuna banii sau cei de la resurse umane trebuie sa faca plata?
Vreau sa trimit o copie dupa hotararea de divort la el la munca astfel incat cei de la hr sa vireze banii corect. E posibil ca el sa nu fi dus hotararea.
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
Multumesc pentru articolul de lege!
Din pacate nici avocatul respectiv nu mi-a spus asta, de aceea am intrebat politia care mi-a spus sa inchid telefonul cand suna (si.. am intrebat mai multi ofiteri, nu doar unul).
Cert e ca intrebam.. oare nu exista o lege care sa-l sanctioneze pentru telefoane si mesaje insistente la ore tarzii? Si am intrebat politistii si avocatul, si le spuneam, "ok, inchid telefonul, blochez contactul, dar suna de pe alte numere de telefon, chiar nu se poate face nimic?", raspunsul era de fiecare data acelasi...

In instanta am aratat print screen-uri cu orele si mesajele la care sunt sunata, atat eu cat si copilul, iar instanta a considerat ca nu sunt probe suficiente. Nici macar nu a adus in discutie pe toata durata procesulului agresivitatea si insistenta apelurilor si mesajelor.

Multumesc inca o data pt informatie!
Mi-ati fost de ajutor!

gi-jane2 a scris:

Art. 208. -
(2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.

(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

ori nu stie , ori a vrut sa va descurajeze.
depuneti plangere scrisa... termenul e de 3 luni de cand se intampla.


Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
am vorbit cu un politist despre apelurile dupa ora 22:00 si mi-a spus ca singura modalitate este sa inchid telefoanele, al meu si al copilului. L-am intrebat si eu daca pot face plangere pt hartuire si mi-a spus ca la hartuire trebuie sa ma urmareasca sau sa puna pe cineva sa ma urmareasca, sa traga de mine, etc.
Momentan strang dovezi si centralizez tot ceea ce face, ca pe viitor instanta sa aiba probe suficiente.

Am ales locul asta de munca pt ca lucrez in domeniu de peste 10 ani, cunosc tot stafull iar mediul de la munca este prietenos. Pot pleca sa rezolv o problema fara sa stau cu teama ca seful ma da afara sau ce o sa zica. Faptul ca am un job unde am liniste insemna mult.

Multumesc pentru raspunsuri si pt timpul acordat!
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
A avut nevoie de mine sa scot banii din banca. Cu banii in geanta a mers la notar, am dat banii vanzatorului si am asteptat ca notarul sa intocmeasca actele de vanzare-cumparare. Dupa ce le-a intocmit, a cazut cerul pe mine, nu mi-a venit sa cred. Jumatate din suma erau banii mei, jumatate i-au dat parintii lui, pentru a ne cumpara apartament. Asta s-a intamplat in 2016-2017. Atunci mi-a spus o minciuna, au venit si ai lui sa-mi promita multe, m-au chemat la ei acasa, am stat 3 h de vorba. In mintea mea era un singur lucru: indiferent ce as face nu-i mai pot recupera. Cum demonstrez ca banii care i-am scos i-am dat lui? Nu aveam nici o dovada. Decat eu si parintii lui, care cu siguranta minteau pentru a-si apara "odorul". Am luat-o ca pe o lectie, viata merge inainte. Nu-mi convine dar nici nu pot sa ma gandesc la asta continuu.

Ordin de protectie a avut, emis de politie, pe 5 zile. Plangerea a ajuns si la parchet, tot parchetul a cerut instantei de judecata prelungirea ordinului de protectie, iar procurorul si instanta din lipsa de probe, a spus ca nu reprezinta nici un risc si a respins cererea. A fost ceruta de catre instanta si inregistrarea cu camera politiei, au fost 3 filmari, la instanta au ajuns doar 2, avocatul a cerut instantei sa ceara politiei si ultima filmare (in care el ma impingea si a intervenit politia), instanta a respins cererea.

Mentionez ca in ziua in care am fost la politie si am facut plangerea iar politistii mi-au spus " cum sa va ajutam dna daca dvs. nu respectati hotararea?" ca pe hotarare eu si copilul aparem cu domiciliul in alta parte, politia m-a intrebat "ati declarat schimbarea domiciliului?", le-am pus ca nu stiam ca trebuie declarata si m-au sfatuit sa ma duc la judecatorie sa fac cerere pt schimbarea domiciliului.
Am intrebat un avocat (fata in fata, nu pe internet sau diferite site-uri) si mi-a spus ca nu toate lucrurile se rezolva prin judecatorie si in cazul asta, celalalt parinte trebuie sa dea o declaratie la politie....


gi-jane2 a scris:

avocatul mi-a spus ca declaratia prin care tatal isi da acordul ca minorul sa-si schimbe domiciliul se da la politie.


o sa fiti surprinsa daca mergeti la politie sa intrebati. Oricum, e fara relevanta ca se da de fapt la notar , cat nu vrea sa o dea.
In plus, asa cum banuiam, nu aveti nevoie de ea, de declaratie, ci eventual, de ordin de protectie.
daca exercita isi autoritatea parinteasca cu rea credinta, puteti cere chiar sa exercitati singura autoritatea parinteasca.

mi-a spart parola de la telefon vanzand reflexia parolei in geam

se face plangere la politie pt violarea secretului corespondentei.
trebuia sa ne cumparam apartament, mi-a luat banii (ai mei proprii, nu comuni, pe care ii strangeam dinainte de casatorie), a vorbit cu notarul ( eu lucram si trebuia sa ma duc doar ca sa semnez actele), m-a chemat la notar, mi-a luat buletinul si a trecut apartamentul pe numele parintilor lui

daca facea asta, nu avea nevoie de dvs. Cand a fost asta si ce ati facut mai departe ?

Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor
1. avocatul mi-a spus ca declaratia prin care tatal isi da acordul ca minorul sa-si schimbe domiciliul se da la politie. I-am explicat ce vreau sa fac si mi-a zis ca atata timp cat custodia e comuna, ambii parintii isi exercita dreptul asupra copilului si ca totul se rezolva printr-o declaratie scrisa la politie din partea tatalui prin care tatal e de acord cu schimbarea domiciliului copilului.
2. eu m-am mutat cu copilul intr-adevar dar vreau, asa cum am mai spus, o hartie data de un organ al statului: politie, judecatorie, etc. in care sa scrie noul domiciliu.

Mentionez:
- ca tatal copilului ma urmareste zilnic, ma trezesc cu el la usa mea fara sa anunte, mai avea putin si intra peste mine in casa fara ca eu sa-i permit
- desi are program stabilit de instanta, ne urmareste pe strada, la scoala cand i-au copilul, il pune pe copil sa ma intrebe tot felul de lucruri, ii spune copilului sa nu asculte de mine si sa nu faca ce spun eu (am inregistrari ), o suna pe invatatoare sa-i dea copilul fara acordul meu, suna si trimite mesaje atat mie cat si copilului (suna de 20 de ori pe zi) dupa ora 22:00, nu am recuperat nici acum hainele copilului (stabilim o ora si un punct de intalnire si nu vine iar in fata altor persoane ma intreaba de ce mai am nevoie ca sa-i trimita copilului)
- l-am inscris la logoped si ma ajuta tatal unei fetite sa-l duca la logoped iar eu il iau de acolo. l-a sunat pe tatal fetitei sa-i spuna sa nu mai duca copilul si sa nu ma mai ajute
- mi-a spart parola de la telefon vanzand reflexia parolei in geam
- trebuia sa ne cumparam apartament, mi-a luat banii (ai mei proprii, nu comuni, pe care ii strangeam dinainte de casatorie), a vorbit cu notarul ( eu lucram si trebuia sa ma duc doar ca sa semnez actele), m-a chemat la notar, mi-a luat buletinul si a trecut apartamentul pe numele parintilor lui

Omul esta e capabil de orice. Am detaliat putin ca sa se inteleaga situatia.
Eu vreau o hartie oficiala pe care sa scrie noul domiciliu al copilului pentru a nu mai avea alte probleme pe viitor si pentru a ma proteja de tot ce-i trece prin cap.
Răspuns la discuția Schimbare domiciliu minor

Am luat legatura cu un avocat si mia-a spus urmatoarele: 1. Custodia fiind comuna celalalt parinte trebuie sa-si dea acordul printr-o declaratie la politie; 2. Daca nu doreste sa-si dea acordul trebuie sa actionez in instanta si sa-l instiintez ca doresc schimbarea domiciliului
Pentru linistea mea viitoare si pt a "scapa" de vesnicele " da de ce... " m-a sfatuit sa-l instiintez prin instanta.
Cu tatal copilului nu se poate discuta si face tot posibilul sa se lege de cele mai mici detalii, nesemnificative fiind, numai pentru a-mi crea probleme
Adrian ALBU a scris:

Dacă celălalt părinte nu își arată dezacordul, nu trebuie să vă faceți probleme.