Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare domiciliu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare domiciliu minor

Buna seara!
Am hotarare definitiva de divort in care tutela este comuna cu domiciliul minorului la mine. De curand am achizitionat un apartament si vreau atat eu cat si minorul sa ne schimbam domiciliul. Cum trebuie sa procedez? Care sunt pasii?
Manuela Rășină, administrator
În același oraș sau în altul? În tara sau în afara tarii?
Pe hotararea judecatoreasca domiciliul este in jud. Ialomita.
Locul meu de munca si apartamentul care l-am cumparat este in jud. Bacau, tot in jud Bacau este inscris si copilul la scoala si domiciliul tatalui.
Va mutati linistita fara probleme
Eu si copilul ne-am mutat. Pe mine ma intereseaza un act aditional sau o hartie care sa fie data de judecatorie in care sa scrie noul domiciliu al copilului. Cum procedez? Catre cine fac cerere?

AV. GABRIELA GERBER a scris:

Va mutati linistita fara probleme

Nu are sens sa va complicați.
Ar trebui un proces.

Scris din București 2022