avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 590 soluții astăzi
Forum Activitate bradley

Activitate bradley

In primul rand vreau sa le multumesc celor care au raspuns la intrebarile mele initiale. Acum as dori sa va prezint situatia din momentul de fata. In prima faza, tatal meu a fost de acord sa-mi trimita pensia alimentara, in conditiile in care a si recunoscut ca stie ca trebuie sa plateasca pensia alimentara pana la 26 de ani, conform legii. Am primit ultima pensie corespunzatoare lunii august cu o intarziere f.f. mare, iar la ultima discutie cu dumnealui mi-a spus ca nu va mai trimite pensia pentru ca a vorbit cu un jurist si nu trebuie sa o mai trimita. Repet ca facultatea pe care vreau sa o urmez este de stat, este la zi, este pe loc fara taxa, si este autorizata (fiind sectie nou infiintata va fi si acreditata cat de curand).

Eu speram sa nu se ajunga la actiune in instanta, iar acum nu stiu cum trebuie sa procedez...

Buna ziua! Am 23 de ani, am terminat o facultate si un masterat de stat, forma de invatamant zi, loc cu taxa, iar acum vreau sa incep o noua facultate, tot de stat, tot la zi si cred eu ca de data asta la un loc fara taxa. Tatal meu mi-a trimis pana acum pensia alimentara, aceasta fiindu-i retinuta din salariu atunci cand lucra. Momentul in care s-a pensionat a coincis practic cu cel in care eu am terminat liceul. De atunci, eu nu am mai primit pensia in mod automat/oficial, in schimb imi punea banii in fiecare luna la posta. Acum, ma intreb ce sanse am de a mai primi pensia alimentara pana la varsta de 25 sau 26 de ani (nu am inteles exact care este varsta trecuta in lege, poate stie cineva exact?), iar in conditiile in care el nu mai vrea sa imi plateasca pensia in continuare ce modalitati de actiune am la dispozitie.
Astept raspunsurile dumneavoastra si voi mai reveni si eu cu detalii acolo unde este nevoie. Va multumesc!
Răspuns la discuția Furt portofel din casa
Nu stiu cum as putea dovedi ca ea mi-a furat portmoneul, in conditiile in care nu recunoaste si am un singur martor care a vazut ca ea a venit la mine.
Am ramas fara portofel si din pacate oricat mi-ar placea sa cred ca nu e asa, se pare ca portofelul mi-a fost furat din casa si nu de o persoana pe care o cunosc de ieri, de azi. Prietena aceasta a mea a venit in vizita seara si ma asteptam sa ramana pana a doua zi. A plecat dupa mai putin de o ora sai ia un suc de la magazinul din apropiere si nu s-a mai intors. In portofel era o suma nu prea mare de bani, buletinul, un card si alte cateva maruntisuri. Portofelul nu putea fi decat in pantalonii pe care i-am dezbracat pt a face un dus si de atunci nu mai e.
Ce as putea sa fac? Banuiesc ca va trebui sa ma prezint la politie. Persoana respectiva ar pati ceva? Se poate proba un eventual furt?