avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1695 soluții astăzi
Forum Activitate malicatalin

Activitate malicatalin

Răspuns la discuția Diploma Bacalaureat pierduta
Ăsta ar fi primul pas sa inteleg.

Ionut.ion a scris:

Buna ziua,
Va adresati liceului ce a emis aceasta diploma si cereti un duplicat.

Buna ziua, imi puteți spune ce pași pot pot urma din momentul in care constat ca am pierdut diploma de Bacalaureat?
Va mulțumesc pt. raspuns...din pacate nu am la dispozitie timpul necesar si nici rabdare sa stau prin instante atata timp pentru o diploma de bac, voi imputernici pe cineva fiindca concediul luat este pe sfarsite si va trebui sa ma intorc inapoi (nu credeam ca va fi nevoie de o luna pt. eliberarea unui act de studii)...raman in schimb cu un gust amar in ceea ce priveste neprofesionalismul ce inca predomina in România tocmai in institutiile de invatamant, păcat, cu astfel de comportament si abordare suntem inca foarte departe de ceea ce ne dorim sau visam vreodata sa devenim, inca persista mentalitatea zeflemista si ignoranta in multe institutii publice si private.
Buna ziua, am renuntat la facultatea din Romania in 2003 (anul 1 l-am terminat fara restante si plata a fost integrala) si am plecat din tara pentru o perioada limitata de 3 luni (initial) mai apoi perioada s-a prelungit la 17 ani, am terminat o facultate in strainatate (am avut o copie legalizata a diplomei de bac) si cand m-am reintors in tara am avut nevoie de diploma de bacalaureat, diploma ce inca se află la facultatea din Romania.M-am dus la secretariat, am completat o cerere de eliberare si fisa de lichidare urmand sa ma contacteze de la secretariat cand pot veni s-o ridic (diploma aflandu-se la Arhive)...dupa 2 saptamani vazand ca nu sunt inca contactat de catre secretariat am hotarat sa ii contactez (telefonic) sa intreb de ce dureaza atat...raspunsul acestora a fost ca n-o gasesc si ca mai trebuie sa astept...am mai asteptat inca o saptamana si am revenit cu alt telefon, rezultatul fiind acelasi..."nu va gasim diploma, asteptati pana o s-o gasim, o zi buna" si mi-a inchis telefonul in nas...am ramas uimit de lipsa de bun simt inca persistenta intr-o institutie de invatamant privat in 2020 si am sunat inapoi sa cer lamuriri cu privire la atitudinea neprofesionista a secretarei si reactia acesteia, insa am avut din nou parte de acelasi tratament...as dori sa aflu ce pot face in aceasta situatie nefericita.Va multumesc