avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1089 soluții astăzi
Forum Activitate GinaH

Activitate GinaH

Buna ziua,
De 10 ani detin o franciza cu un operator de telefonie mobila . Seful direct ne cere sa-i punem la dispozitie o serie de documente ( unele dintre acestea au fist prezentate la semnarea contractului de agent ) . Cat este de legal si daca pot fi obligată sa prezint actul constitutiv , contracte de monitorizare /supraveghere a spațiului, contract de analiza si evaluare risc , contract salubritate , protecția muncii PSI etc). Inteleg sa retrimit certificatul de inregistrare , certificatul constatator ptr sediu si punct de lucru - documente cu caracter public dar in temeiul care-i legi este îndrituit sa-mi ceara si alte documente inclusiv contractul de spatiu de la sediu ( sediul este in apartamentul meu propr personala )? Va Multumesc .


Vladislav20 a scris:

Inainte sa va pot da un raspuns trebuie sa imi raspundeti la 3 intrebari.
1. In ce an a fost emisa autorizatie de construire.-2006 autorizatie de extindere,
2. In ce stadiu fizic este acum casa de vacanta. Cat este construit din el? -fundatie, pereti, acoperis (deteriorat intre timp), fara usi, geamuri, finisaje.
3. Proiectul s-a respectat? Aici ma refer la dimensiunea constructiei, atat dimensiunea exterioara cat si camerele.- nu mi-a raspuns proprietarul la aceasta intrebare, in lipsa unei expertize tehnice nu stiu ce alte modalitati as avea sa aflu.

Va multumesc pentru amabilitate si promptitudine
Buna ziua,

Sunt interesata de achizitia unui teren pe care exista inceputa o constructie ( o casa de vacanta). Constructia a inceput acum 15 ani, a expirat autorizatia de constructie, nu s-a cerut prelungire, nu s-a facut receptie.
Ce-ar trebui sa fac inainte de achizitie? Sa cer intabulare? Se poate? E posibil sa se intocmeasca act de vanzare -cumparare fara intabulare?
Pot folosi acelasi proiect de constructie si sa solicit doar o reautorizare?
Ce riscuri imi asum daca voi cumpara terenul cu imobilul a carui constructie a inceput acum 15 ani, nu s-a finalizat, nu s-a cerut prelungire autorizatie de constructie?
Ce pasi at trebui sa urmez inainte si dupa achizitie ca sa fie totul legal si sa nu ma expun la riscuri?
Va multumesc