avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1090 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie imobil neterminat cu autorizatie expirata
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie imobil neterminat cu autorizatie expirata

Buna ziua,

Sunt interesata de achizitia unui teren pe care exista inceputa o constructie ( o casa de vacanta). Constructia a inceput acum 15 ani, a expirat autorizatia de constructie, nu s-a cerut prelungire, nu s-a facut receptie.
Ce-ar trebui sa fac inainte de achizitie? Sa cer intabulare? Se poate? E posibil sa se intocmeasca act de vanzare -cumparare fara intabulare?
Pot folosi acelasi proiect de constructie si sa solicit doar o reautorizare?
Ce riscuri imi asum daca voi cumpara terenul cu imobilul a carui constructie a inceput acum 15 ani, nu s-a finalizat, nu s-a cerut prelungire autorizatie de constructie?
Ce pasi at trebui sa urmez inainte si dupa achizitie ca sa fie totul legal si sa nu ma expun la riscuri?
Va multumesc
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
GinaH, utilizator
Cel mai recent răspuns: GinaH , utilizator 09:34, 1 Iulie 2020
Inainte sa va pot da un raspuns trebuie sa imi raspundeti la 3 intrebari.
1. In ce an a fost emisa autorizatie de construire.
2. In ce stadiu fizic este acum casa de vacanta. Cat este construit din el?
3. Proiectul s-a respectat? Aici ma refer la dimensiunea constructiei, atat dimensiunea exterioara cat si camerele.
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
Vladislav20, utilizator


Vladislav20 a scris:

Inainte sa va pot da un raspuns trebuie sa imi raspundeti la 3 intrebari.
1. In ce an a fost emisa autorizatie de construire.-2006 autorizatie de extindere,
2. In ce stadiu fizic este acum casa de vacanta. Cat este construit din el? -fundatie, pereti, acoperis (deteriorat intre timp), fara usi, geamuri, finisaje.
3. Proiectul s-a respectat? Aici ma refer la dimensiunea constructiei, atat dimensiunea exterioara cat si camerele.- nu mi-a raspuns proprietarul la aceasta intrebare, in lipsa unei expertize tehnice nu stiu ce alte modalitati as avea sa aflu.

Va multumesc pentru amabilitate si promptitudine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Autorizatie de construire expirata AdrianDP AdrianDP Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si poate reusiti sa ma lamuriti. In Iunie 2008 am obtinut o autorizatie de contruire pe o perioada de 36 de ... (vezi toată discuția)
Cumparare casa autorizatie constructie expirata ile@n@ ile@n@ Buna ziua Va rog sa-mi spuneti ce variante am sa cumpar o casa neintabulata ,cu autorizatie de constructie expirata .Exista vreo varianta legala,ca sa o pot ... (vezi toată discuția)
Intabulare casa, terenul este pe numele tatalui decedat si al ... lupescu.ioana lupescu.ioana Intabulare casa , terenul este pe numele tatalui decedat si al mamei Care este procedura pentru a intabula o casa , daca terenul este pe numele tatalui si ... (vezi toată discuția)