avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 729 soluții astăzi
Forum Activitate gigi 69

Activitate gigi 69

Răspuns la discuția Haideti sa scriem povesti!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am sa va spun o poveste reala, intamplata mie, despre …o cafea.
“Mare minune, o cafea!” veti zice. “Am baut mii de cafele, cafeaua e o banalitate. Alt subiect n-ai gasit?”
Ei bine…nu.Si eu am baut mii de cafele si voi mai bea, dar ACEASTA cafea mi-a ramas in minte …si in suflet.
Era acum vreo 20 de ani…
Ma plimbam, singur, prin Constanta. Fara tinta, fara un scop, pur si simplu ma plimbam. Era dupamiaza tarziu, se apropia seara… La un moment dat, m-am trezit pe o straduta …”turceasca”, asa cum mai erau (“pe vremea mea”) si prin Lipova. Srada ingusta, pietruita cu piatra de rau, inclinata spe mijloc, asa incat pe mijlocul “drumului” era un sant, cu trotuare inguste, case scunde, vechi, cu cate un bloc de piatra, pe post de banca, la strada. Ici, colo, din cate-o curte, vreun pom scotea peste gard, pe strada, o creanga. Liniste. Amorteala unei dupaamiezi de vara, toropita de caldura. Acum se mai potolise arsita dar ramasitele ei se intindeau inca pe strada.
Pe o banca de piatra, in fata unei case, un batran. Stiti, genul acela de batrani fara varsta, care parca au incremenit in timp… sau timpul a incremenit pentru ei… Nu stii daca sa-I dai 70 sau 700 de ani… Pielea maronie, parea tabacita, uscata, ca un pergament vechi.
Cum mergeam eu, visator (“cu mintea-n straita” cum se zice la noi), trecand prin dreptul lui, dintr-un reflex parca, i-am dat “buna seara”.
Dupa doi pasi am auzit “Genci baian, …domnu’!” Nu mai era nimeni pe strada, in afara de el si de mine. M-am intors. “Eu? “, am intrebat. “Da” mi-a raspuns batranul.”Beti o cafea cu mine?”
Nu stiu de ce, era spre seara, dar i-am raspuns “Cu placere!”
A sters cu mana lespedea de piatra si mi-a facut semn sa ma asez langa el. M-am asezat. Apoi a strigat ceva spre curte, usa de la strada s-a deschis, a aparut un cap de fetita care ne-a privit o clipa apoi a disparut. Dupa un minut, fetita a iesit din curte, ducand in brate un cosulet, nu prea mare dar…nici mic, acoperit cu un stergar. L-a asezat in fata batranului si, fara un cuvant, a fugit inapoi in curte. Batranul a luat stergarul si, din cos, a scos ceva…nu stiam ce e, ca un bol cu trei picioare, din fier, pe care l-a asezat in fata lui. Tot din cos a scos o cutie de lemn, a deschis-o si , din ea a luat carbuni de lemn si i-a pus in “bolul cu picioare”. A scos si o cutie de chibrituri, a aprins un chibrit si a dat foc carbunilor. Peste carbunii aprinsi a pus o tava, a scos un saculet greu si a golit din el, in tava nisip. Apoi a strigat iar: “Su getir!” si fetita a venit cu un ulcior cu apa. Batranul a turnat apa din ulcior si a clatit un ibric de arama, scos din cosulet, apoi a pus in el apa si l-a asezat in nisipul din tava. Pana a fiert apa, a luat din cosulet o rasnita de cafea ( asta o cunosteam, aveam si noi acasa una, de pe vremea bunicii…) si dintr-un saculet cu boabe, cu o “ceasca “ de lemn a luat cafea, a pus-o in rasnita si a macinat-o. Cand a dat apa in fiert, a cos sertarul rasnitei si l-a golit in ibric, l-a pus la loc si a pus inca o “masura de boabe in rasnita. Cafeaua se umfla si batranul a luat ibricul de arama si l-a golit intr-o cana, pe care a acoperit-o cu o farfurioara. A clatit ibricul si a repetat totul. Fara un cuvant, fara miscari in plus, fara graba. A pus si a doua cafea in cana, apoi, a scos doua cesti, le-a sters cu stergarul care acoperise cosul, le-a asezat intre noi si, din cana acoperita, a turnat cafeaua.
Am savurat cafeaua aceea, in lumina scazanda a asfintitului… cum n-am savurat vreodata o cafea.
Poate o fi fost magia momentului… asfintitul, linistea…calmul miscarilor batranului…nu stiu ce a fost dar… a fost magic.
Repet, am baut mii de cafele dar cafeaua ACEEA… n-o voi uita niciodata.
Răspuns la discuția stimulent de risc covid 19
art. 7 din OUG 43/2020. La art. 8 exista norme de aplicare prin ordinul 540/2020, dar art. 7 este o nebuloasa
Inspectorul de la asistenta sociala din primarie, are dreptul la acel stimulent de risc de 2500 lei/luna pentru perioada starii de urgenta? Precizez ca nu este vorba de un asistent personal sau personal medical ci de inspectorul pe asistenta sociala din primarie.
Multumesc.