avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate leevyou

Activitate leevyou

Răspuns la discuția PFA - angajati
a_k,

excelenta explicatie, pe intelesul meu!

Multumesc!
Buna ziua,

1) pot face importuri pe un PFA?

2)In cazul in care import branduri contrafacute, replici ale unor produse brand, si le vand aici, contravin legal?

Multumesc
Discuție PFA - angajati
Buan ziua.

Cati angajati pot avea pe pfa, si in ce regim? acelasi ca si la SRL-uri? Ma refer aici la CAS,somaj,pensii,etc atat din punctul de vedere al salariatului cat si al angajatorului (pfa-ul).

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția TVA-ul la americani
Deci pana la urma cat este TVA-ul?


Tot 19%?
Răspuns la discuția Taxe si impozite pt PFA
florentina albu a scris:

Daca optati pentru impozitare la norma de venit, platiti 16% la venitul stabilit prin norma respectiva, prin plati anticipate, trimestriale, fara a mai deduce cheltuieli.


Ok, si daca nu? Ce optiune exista?

Multumesc.
Buna ziua,


imi puteti spune cat este tva-ul in US?

Intentionez sa cumpar ceva online (persoana fizica), de pe un site din US. Ce trebuie sa platesc (in afara produselor si a transportului)?


Multumesc
Răspuns la discuția Taxe si impozite pt PFA
Sincer nu am regasit raspunsul la intrebarea mea in textul de mai sus.
Concret, platesc 16% pe venit? Adica din venit, nu se scad si cheltuielile avute?

Multumesc
Răspuns la discuția Taxe si impozite pt PFA
Sa inteleg ca platesc doar cei 16% impozit pe venit. Indiferent de cheltuielile avute, voi plati acest impozit la valoarea facturilor emise.


Răspuns la discuția firme offshore
Cat ar costa, caz concret, infiintarea unui offshore, (personal nu ma intereseaza unde, nu am preferinte - acolo unde sunt costurile minime) pentru prestarea unor servicii de consultanta imobiliara, pentru companii mari, din Romania.

Ce costuri anuale ar fi, la o cifra de afaceri anuala 20.000 Euro, respectiv 100.000 Euro
Am un PFA, infiintat anul trecut (la primarie).

As dori sa stiu cu noile modificari, ce impozite si taxe trebuiesc achitate? Raman aceleasi? In afara impozitului pe profit, ce altceva mai trebuie platit? Sanatate, pensii? (astea le platesc deja prin intermediul cartii de munca, la societatea la care lucrez).

Pot sa imi trec (acum) ca si cod de activitate domeniul imobiliar? (6831,etc) - domeniu ce nu figura la PFA-uri pana anul asta?


Multumesc.


Liviu