avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1261 soluții astăzi
Forum Activitate Cristian0303

Activitate Cristian0303

Buna ziua! Am cumparat recent o masina, aceasta fiind inamtriculata anul trecut, avand geamurile spate + luneta ionizate, din cate am inteles, din fabrica, deci nu sunt folii aplicate. Fiecare geam are in colt cate un timbru aplicat cu informatii despre gradul de transparenta.
Intrebarea mea este daca voi intampina probleme la controalele din trafic avand in vedere ca nu am un certificat de conformitate care sa ateste omologarea dupa cum este prevazut in lege pentru foliile auto. In cazul geamurilor ionizate s-ar putea sa raman fara talon?
Dupa cate informatii am primit si de la dumneavoastra ar fi imposibil sa detina acte pe un uscator avand in vedere ca propietarii dinainte sa nu au detinut asa ceva, iar asociatia de propietari nu exista, semnaturile locatarilor nu exista care sa-i poata oferi dansei un astfel de document care sa ateste ca este propietara pe un uscator. In cazul in care o sa-mi prezinte niste acte ce e de facut, cu siguranta aceste acte neavand vreun caracter legal, pentru ca nu are cum, banuiesc ca organele competente se vor sesiza, nu?

ynocentta a scris:

Sunt unii si in ziua de azi care se cred Napoleon ,sau solicita statului sa fie repusi in drepturi asupra zonelor teritoriale mostenite de la strabuni
Asta este,traim in Romania,unde totul este posibil
An spus posibil,nu legal !
La fel si speta de fata
Un cetatean mai smecher afirma ca este proprietar pe un spatiu comun dintr-un imobil de locuit in comun fara insa sa prezinte documente legale justificative
O simpla verificare la administratia fiscala teritoriala poate clarifica dilema
Problema o constituie ca la nivelul condominiului nu este constituita asociatie de proprietari
Si in aceasta situatie se poate clarifica dilema ,dar sunt necesare demersuri
Se poate notifica oficial proprietarul in cauza sa prezinte documentul justificativ in baza caruia afirma ca este proprietar asupra debaralei-sub sanctiunea obligarii la plata a cheltuielilor aferente solutionarii in instanta

Pe langa toate acestea mai sustine ca a fost si la cartea funciara si ea detine totul, sa eliberez locul in 24 de ore .
Nu avem asociatie de propietari, dar mi se pare absurd ce sustine doamna, ca are contract de vanzare cumparare pe un bun comun, iar pe langa asta propietarii dinaintea sa care au avut acel apartament nu au detinut absolut nici un fel de uscator.
Buna ziua! Astazi m-am trezit la usa cu o vecina care sustine ca debaraua scarii (mentionez ca este un uscator, folosit pe post de debara) care este comuna este detinuta de dansa, avand si contract de vanzare cumparare, platind si impozit pe ea, dorinta dansei fiind de a elibera debaraua care nu este ocupata doar de mine, ci si de alti vecini. Intrebarea mea este, cum este posibil asa ceva? Va pot da niste informatii aditionale precum faptul ca aceasta problema a mai fost intalnita exact cu un alt propietar al aceluiasi apartament, raspunsul dat de politie si de alte organe competente in aceasta problema fiind : trebuie sa se inteleaga de comun acord cu ceilalti propietari pentru impartirea ei, aceasta intamplare fiind acum 18 ani. Apartamentul a fost preluat de banca, iar mai apoi vandut altui propietar, acel propietar vanzand la randul sau apartamentul doamnei care sustine ca detine acte pe o debara comuna, ceea ce nimeni nu a detinut inaintea sa. Eu sunt curios cum poate sa se intample asa ceva, avand in vedere ca nu exista o asociatie de propietari care sa intocmeasca niste acte juridice si sa poate incuviinta cuiva acea debara, cum poate cineva sa-si incredinteze niste propietati comune?
Cer parerea aveti dumneavoastra, eu unul cred ca este doar o mare abureala scoasa pe gura de acea doamna sau este vorba despre niste acte false. Tin sa precizez ca a depus si plangere la politie.