avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1833 soluții astăzi
Forum Activitate radu.b.

Activitate radu.b.

Răspuns la discuția cartea de munca/contract
eu lucrez in aceeasi situatie .Am carte de munca la o firma dar am contracte cu doua firme .Contractele de munca sunt stampilate de ITM in regula.Ambele contracte se iau in calcul ptr. pensie deoarece se platesc taxe din ambele contracte deci se cumuleaza .Asa mi-a spus la ghiseu.Intr-adevar in al doilea contract de munca sunt trecut cu 4 ore.Un contabil stie acest aspect si te poate indruma. Eu asa am facut.


pe calculatorul de la ITM sunt trecut la ambele firme

:offtopic: Interventie moderator
Nu mai postati mai multe mesaje consecutive. Aveti posibilitatea de editare a mesajului anterior. Este o incalcare a Regulamentului forumului. Va multumesc pentru intelegere. :)
am o situatie de rezolvat : acum 2 ani am lucrat la o firma si , dupa ce mi-am dat demisia si am plecat la alta angajatorul a refuzat sa-mi plateasca ultima datorie catre mine.Cum am aflat: salariul il primeam pe card de debit.Eu am scos banii de pe card , a trecut un an de zile si ........cu stupoare am aflat de la EOS KSI ca am o datorie salariul acela + dobanda.M-am dus la banca BRD, ei mi-au confirmat ca aveam un card la care s-a aprobat o linie de credit.Eu nu stiam acest aspect cu linia de credit si nici am semnat de acord cu asa ceva , firma la care lucram precis ca se baza pe asta de nu mi-a dat salariul(am plecat de la ei in termeni politicosi dar se pare ca aveau ceva de ascuns).acum sunt in BC si chiar am nevoie de un credit , dar sunt rau platnic, nu se poate.Anul trecut , dupa confirmarea datoriei, am achitat-o, sunt ok acum dar ramane treaba cu BC-ul.Intrebarile mele sunt :1 pe cine sa dau in judecata pentru prejudiciul adus, banca sau firma ? 2 voi putea fi "iertat" de BC daca se dovedeste ca nu am avut nici o legatura voita cu aceasta inselaciune?PS: am sunat si la firma respectiva si contabila mi-a confirmat ca patronul a sistat ultima plata a salariului.Este legal acest lucru?cine a mai intocmit statele de plata?Patronul, normal, a refuzat orice discutie cu mine de atunci.Va multumesc