avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 794 soluții astăzi
Forum Activitate dorianar

Activitate dorianar

Răspuns la discuția inchidere societate
pentru cine are nevoie, sa ii fie de folos:


SC ......... SRL
CIF RO .........
sediu: ...adresa...



DECIZIE A ASOCIATULUI UNIC
Nr. 01/...data...


Subsemnatul, ..........., nascut la data de ............ in localitatea...., CNP ....., in calitate de asociat unic al S.C. ......... S.R.L., cu sediul social in localitatea ......, judetul ......, ....(adresa)..., inregistrata la Registrul Comertului din ....(orasul)....... sub nr. J ......., avand CUI RO ......, decid dizolvarea si lichidarea simultana a soc. S.C. .......... S.R.L. conform art. 235 si art. 227, alin(1), lit. d) din Lg. 31/1990.
Totodata declar ca soc. nu are datorii la stat, la furnizori si nu este in faliment.
Dupa dizolvare si lichidare soc urmeaza sa se radieze.



Data: ....... Asociat unic

...............

foarte buna descrierea cu printul cu word count. Si eu am ramas uimit cand mi-a spus la camera de comert ca trebuie si un print cu word count si m-am chinuit pana i-am dat de cap. M-am chinuit si cu hotararea aga de desfiintare a societatii (srl, unic asociat). Toata lumea parca iti cerea bani si atentii pentru 2 propozitii. Atata secreto-manie nu am sa inteleg! Chiar si la camera de comert (Prahova cel putin), daca te duci cu o decizie (hotarare aga pentru inchidere firma asociat unic) la biroul de informatii, iti spune doar daca este corect sau nu. Si te trimite la biroul de asistenta, unde contra cost, angajatii cameri de comert te pot ajuta! Iar langa camera de comert, flancand intrarea, sunt birouri cu firme de asistenta. E ca la piata: hai la mine, ce vrei sa faci, te descurci, ai nevoie de ajutor?! Nu era normal si firesc ca ajutorul sa vina de la camera de comert, benevol, prin serviciul informatii?!? E dificil sa ai firma in Romania, inca de la inceput!


Pentru cine mai are nevoie, acesta este modelul pe care eu l-am depus si a fost acceptat (hotarare aga firma unic asociat desfiintare, document necesar la primul dosar la camera de comert).

SC ......... SRL
CIF RO .........
sediu: ...adresa...



DECIZIE A ASOCIATULUI UNIC
Nr. 01/...data...


Subsemnatul, ..........., nascut la data de ............ in localitatea...., CNP ....., in calitate de asociat unic al S.C. ......... S.R.L., cu sediul social in localitatea ......, judetul ......, ....(adresa)..., inregistrata la Registrul Comertului din ....(orasul)....... sub nr. J ......., avand CUI RO ......, decid dizolvarea si lichidarea simultana a soc. S.C. .......... S.R.L. conform art. 235 si art. 227, alin(1), lit. d) din Lg. 31/1990.
Totodata declar ca soc. nu are datorii la stat, la furnizori si nu este in faliment.
Dupa dizolvare si lichidare soc urmeaza sa se radieze.



Data: ....... Asociat unic

...............
Buna ziua,
atata secreto-manie nu am sa inteleg! Chiar si la camera de comert (Prahova cel putin), daca te duci cu o decizie (hotarare aga pentru inchidere firma asociat unic) la biroul de informatii, iti spune doar daca este corect sau nu. Si te trimite la biroul de asistenta, unde contra cost, angajatii cameri de comert te pot ajuta! Iar aici pe site aproape la fel. Pentru cine mai are nevoie, acesta este modelul pe care eu l-am depus si a fost acceptat (hotarare aga firma unic asociat desfiintare, document necesar la primul dosar la camera de comert).

SC ......... SRL
CIF RO .........
sediu: ...adresa...



DECIZIE A ASOCIATULUI UNIC
Nr. 01/...data...


Subsemnatul, ..........., nascut la data de ............ in localitatea...., CNP ....., in calitate de asociat unic al S.C. ......... S.R.L., cu sediul social in localitatea ......, judetul ......, ....(adresa)..., inregistrata la Registrul Comertului din ....(orasul)....... sub nr. J ......., avand CUI RO ......, decid dizolvarea si lichidarea simultana a soc. S.C. .......... S.R.L. conform art. 235 si art. 227, alin(1), lit. d) din Lg. 31/1990.
Totodata declar ca soc. nu are datorii la stat, la furnizori si nu este in faliment.
Dupa dizolvare si lichidare soc urmeaza sa se radieze.



Data: ....... Asociat unic

...............
Răspuns la discuția inchidere societate
Imi puteti trimite si mie un model de hotararea aga va rog frumos? sunt unic asociat si trebuie sa inchid firma. nu am activitate. Multumesc.
Buna ziua, am o firma fara activitate pe care trebuie sa o inchid. Se poate va rog sa imi trimiteti si mie un model de hotarare aga, necesar la camera de comert? Sunt asociat unic. Va multumesc pentru amabilitate!
Buna ziua,

se poate un model de hotarare AGA pentru dizolvare? Un singur asociat. Va multumesc frumos!
Multumesc mult pentru raspuns. Astazi m-am lamurit oarecum. Domnul de la asigurari a fost amabil si willing to help. Mai rar asa. Ca si oamenii de aici, din forum. Am deschis dauna pe Casco, caci plafoanele despagubirilor si uzura sunt mai bune. In final, l-am rugat cu lacrimi in gand ca si daca e dauna totala (eu fiind nevinovat) sa o facem sa fie doar dauna, nu totala. Valoarea maxima in al 4-lea an de leasing este de 9400 de euro iar eu mai am de plata la leasing 8 mii de euro, capital. Deci as fi ramas fara masina si fara 8 mii platiti pana in prezent. As fi ramas doar cu 1500 care cu greu mi-ar fi ajuns pentru un alt avans la o alta masina... (am semnale certe ca in tari civilizate in caz de dauna totala se primeste masina noua de la leasing sau asigurare.) Mai urmeaza o constatare zilele urmatoare cand se va desface partea din fata, avariata, a masinii, si se vor constata si alte daune. Mai am timp sa ma gandesc daca dorim dauna totala sau sa reparam. Daca reparam, mai platim 3 ani rate si vom merge intr-o masina despre care vom sta cu inima stransa daca a fost facuta bine...
Salutare, cu o intrebare deranjez. Am fost implicat intr-un accident, incadrat ca tamponare, singura victima fiind eu - am refuzat sa merg la spital(avand doar escoriatii pe incheieturile mainilor si frunte de la plansele de airbaguri.) Politia a suspedat permisul soferului vinovat si maine (azi) ma duc la sigurator (Astra) cu RCA-ul de la soferul vinovat. In cazul in care se constata dauna totala, este mai bine sa apelez cumva la CASCO al meu, decat la RCA-ul vinovatului? Mentionez ca ambele masini sunt in leasing si toat asigurarile sunt la acelasi asigurator. Iar in cazul de dauna totala, ce se intampla cu masina? ajunsa la inceputul celui de al 4-lea an de leasing? Imi da asiguratorul bani sau compania de leasing o alta masina? Multumesc.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, am notificat angajatorul. Iar daca nu se achita de toate restantele - ma duc la instanta...desi n-am niciun chef de procese.. ufff
Am fost disponibilizat in mai 2010. Am primit un preaviz de 15 zile, asa cum scrie in contractul de munca pe care l-am avut. In forum am gasit informatii potrivit carora ar fi trebuit sa beneficiez de 20 de zile preaviz dar si de un salariu compensator (chiar daca acest lucru nu era specificat in contract). Nu am reusit sa inteleg daca aceste prevederi care vin din Contractul Colectiv de Munca la nivel national pe anii 2007-2010 se aplica oricarui angajator si modifica practic codul muncii? Ma puteti ajuta cu un raspuns va rog? Mentionez deasemenea ca inca nu mi-am primit banii pe concediul neeefectuat si intentionez sa fac o notificare, caz in care as vrea, daca am dreptul legal, sa solicit si plata unui salariu compensator...
MUltumiri, Dorian