avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate Cobalt1

Activitate Cobalt1

Ok, sper sa fie asa ca numai traume am avut cu uzufructul asta (in momentul cand am semnat habar n-aveam ce inseamna si m-am trezit cu o groaza de probleme mai tarziu). Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua, daca uzufructuarul renunta la drept, poate sa se razgandeasca in termen de cateva saptamani? Intreb pentru ca am avut probleme mari cu cineva care a avut drept de uzufruct si cu toate ca a renuntat, tot am frica asta ca nu a renuntat si si-a reintrat in drepturi. Unde pot verifica ca sa stiu ca nu imi mai face probleme? Avand in vedere situatia cu Covid, evit sa bat drumuri pe la notari. Mai poate uzufructuarul sa reintre in drepturi dupa ce a renuntat??? Pe net scrie ca nu. Multumesc anticipat.
Am si eu o dilema in legatura cu o mostenire. Deci suntem in total 4 mostenitori ai unui apartament, iar mamei mele ii revine jumatate si inca nu stiu cat la suta, iar ceilalti 2 mostenitori sunt frati vitregi... Problema e ca de foarte mult timp nu mai sunt in relatii bune cu mama mea si fiindca cei 2 frati vitregi nu ii raspund la telefon, ma ameninta tot pe mine ca daca nu "semnam", o sa mearga in instanta ca sa ne oblige sa fim de acord cu vanzarea apartamentului, iar daca nu ne prezentam, ne pierdem partile. Intrebarea mea e: poate sa ma oblige sa semnez sau sa-mi pierd partea pentru ca nu sunt de acord cu vanzarea apartamentului? Multumesc.
Buna ziua,

In ce conditii se poate recupera dreptul de uzufruct la care s-a renuntat in urma cu o luna? Fostul uzufructuar a fost de acord si a semnat la notar, dupa care am primit intabularea si cadastrul, ca recent sa se suceasca si sa ma ia cu amenintari ca are sa-mi faca nu stiu ce. Mai poate sa reintre in drepturi sau vrea doar sa ma intimideze?

Multumesc!