avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate Catin2020

Activitate Catin2020

Multumesc.
Aveti idee daca se poate aplica Legea Prevenirii? Se poate ca contraventia sa fie schimbata in avertisment?
Respectiv din lista contraventiilor publicata in legea 33/2018 , punctul 6. Art. 35 alin. (1) din Legea nr. 335/2013 privind efectuarea stagiului pentru absolvenții de
învățământ superior, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 776 din 12 decembrie
2013, cu modificările ulterioare;

Multumesc.
Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
Sunt rezident la stomatologie si vreau sa efectuez practica la un cabinet stomatologic. Cabinetul apartine unchiului meu. Daca vine un control de la ITM pot amenda cabinetul pentru ca eu nu am contract de practica cu cabinetul? Exista o forma legala in care eu pot face practica la cabinet?
Daca deja a primit amenda in urma unui control se mai poate face ceva pentru a scapa de amenda?
Multumesc!
Am inteles, asta urmeaza sa fac. Multumesc de raspunsuri
Daca nu exista cadastru si intabulare ci doar un plan de amplasament se poate cere extras din cartea funciara?
Toate contractele (apa,lumina gaze) sunt facute pe numele tatalui.
Casa era a bunicului care nu mai este in viata. Cum aflam ce detine in proprietate?

Buna ziua,
Tatal meu vrea sa-mi doneze locul si casa unde stam.
Pe titlul de proprietate (ordinul prefectului) este trecut tatal meu precum si bunica mea (mama tatalui) care este destul de batrana.
Daca tata imi doneaza tot terenul si casa in care locuim (in care locuieste si bunica) cum procedam cu bunica care nu se poate deplasa?
Ce este diferit daca imi doneaza doar o parte din teren (jumatate)?
Multumesc.