Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: Sunt rezident la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Am urmatoarea intrebare: Sunt rezident la stomatologie ...

Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare:
Sunt rezident la stomatologie si vreau sa efectuez practica la un cabinet stomatologic. Cabinetul apartine unchiului meu. Daca vine un control de la ITM pot amenda cabinetul pentru ca eu nu am contract de practica cu cabinetul? Exista o forma legala in care eu pot face practica la cabinet?
Daca deja a primit amenda in urma unui control se mai poate face ceva pentru a scapa de amenda?
Multumesc!
Catin2020, utilizator
Împotriva procesului-verbal de constatare a contravenției și de aplicare a sancțiunii se poate face plângere în termen de 15 zile de la data înmânării sau comunicării acestuia.
Plângerea se depune la judecătoria în a cărei circumscripție a fost săvârșită contravenția.
Multumesc.
Aveti idee daca se poate aplica Legea Prevenirii? Se poate ca contraventia sa fie schimbata in avertisment?
Respectiv din lista contraventiilor publicata in legea 33/2018 , punctul 6. Art. 35 alin. (1) din Legea nr. 335/2013 privind efectuarea stagiului pentru absolvenții de
învățământ superior, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 776 din 12 decembrie
2013, cu modificările ulterioare;

Multumesc.