avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 192 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda de la Oficiul pentru Protectia Consumatorului
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda de la Oficiul pentru Protectia Consumatorului

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat.

Azi au venit cei de la protectia consumatorului si mi-au dat ameda 500 lei deoarece nu erau afisate preturile la cosmetice, detergenti, vopsele, lacuri pe unitatea de masura, adezivi, tot ce se incadreaza intre 0.05 gr/ml pana la 10kg/L.
Daca am o vopsea de lemn de 0.75l la pretul de 11 lei, trebuia sa am langa afisat si pretul de 14.66 lei/litru.

Degeaba le-am explicat ca sunt srl-debutant, la inceput, ca ma straduiesc sa fac fata la toate, ca nu stiam ca asa trebuie si sa imi dea doar avertisment ca nu au vrut.

Asadar am refuzat sa semnez procesul verbal, dorind sa ma sfatuiesc cu cineva.
Au zis ca imi trimit procesul verbal prin posta si va trebui sa platesc in 15 zile la trezorerie si sa le trimit prin fax.

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat, ce e de facut, e corect ca mi-au dat amenda, nu era mai bine sa imi dea un avertisment, sa ma informeze, iar data viitoare de nu respect sa ma amendeze?

Va multumesc!
Nu mi se pare corect ca ti-au dat direct amenda.
Dar sa stii ca avertisment iti puteau da doar daca contraventia pentru care te-au amendat avea prevazuta ca alternativa de sanctionare avertismentul sau amenda.
Pentru a verifica asta ar trebui sa stim care a fost contraventia retinuta (ce articol din ce lege).

Daca vrei poti contesta procesul-verbal de amenda in 30 de zile de la primirea lui, de vreme ce nu l-ai semnat. Nu platesti taxa de timbru si nici timbru judiciar. Te judeci peste 6-9 luni timp in care nici nu le achiti amenda.
Puteti sa contestati procesul-verbal de contraventie prin care sa solicitati anuarea procesului-verbal de contraventie, iar in subsidiar, aplicarea unui avertisment. Privitor la anulare, trebuie sa spuneti ca preturile produselor aflate pe raft erau afisate. In subsidiar, in cazul in care instanta considera ca fapta este corect retinuta, solicitati aplicarea unui avertisment, motivat de faptul ca fapta nu reprezinta un pericol social deosebit, deoarece preturile produselor de pe raft erau afisate la vedere, corespunzator fiecarui produs. Verificati si termenul in care puteti formula contestatia (este inscrisa in procesul verbal), deoarece eu cred ca termenul este de 15 zile de la data comunicarii. Ar mai fi si alte aspecte, de ex verificati daca a existat un martor asistent, deoarece dvs. ati refuzat semnarea procesului verbal de contraventie.
In control au fost 2 persoane, martor poate fii celalat vanzator, care nu a vrut sa semneze. As vrea sa fac o contestatie la procesul verbal, dar nu stiu exact cum sa ma exprim si modalitatea de trimitere. Ei nu mi-au dat copie la procesul verbal, au zis ca imi trimit prin posta. Nu vreau sa ma judec cu ei ca, probabil cheltuielile cu judecata o sa ajunga cat valoarea contraventiei. Daca ma puteti ajuta cu un model de contestatie...nu stiu..intocmirea acestuia, apoi ce fac, le trimit prin posta la adresa lor sau trebuie depusa la sediul lor?

Va multumesc din suflet pentru sfaturi!
Adisan se referea la un martor care sa fi asistat la control si care sa fi semnat procesul-verbal.
Ideea e ca daca tu nu ai vrut sa semnezi, obligatoriu ei trebuie sa aiba un martor asistent care sa apara in acest proces. Pe acesta il poti contesta.
Daca vrei sa contesti amenda doar in instanta o poti face, dupa ce vei primi PV. Modele gasesti pe net, motivarea o faci singura avand in vedere cele deja discutate.
Contestatia o depui la sediul organului de control care va trimite plangerea in instanta impreuna cu o intampinare din partea lor.
succes !
Eu cred, totusi, ca plangerea se depune la Judecatoria pe raza careia s-a constatat contraventia. Se depun 2 ex, unul ptr instanta si unul pentru intimata.

Alte discuții în legătură

Amenda ratb x01009220 x01009220 Buna ziua, Am fost amendata pe RATB pentru ca am scotocit in geanta dupa cardul cu bilete si nu l-am scos destul de rapid cum doreau controlorii. M-au amendat ... (vezi toată discuția)
Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat ioana-ramona7 ioana-ramona7 Buna ziua, as dori sa va intreb daca in momentul controlului de la ITM salariatii aveau contracte de munca inregistrate si semnate de catre salariati , iar 5 ... (vezi toată discuția)
Plangere contraventionala mada08 mada08 Buna ziua, Tatal meu lucreaza ca paznic de noapte, are controale de la politie aproape in fiecare noapte pentru verificare. In data de 15.01.2011, un echipaj ... (vezi toată discuția)