avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 170 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat

Buna ziua, as dori sa va intreb daca in momentul controlului de la ITM salariatii aveau contracte de munca inregistrate si semnate de catre salariati , iar 5 din cei 35 cu, contract erau in verificarea aptitudinilor conform art 29 din HG 500/2011 ,stipulat in ROI si semnat de catre acestia ,iar declaratia data a fost ca intradevar in ziua controlului au venit pentru prima data ptr a purta o discutie.Mentionez ca cele 5 persoane nu lucrau in momentul controlului ci purtau discutii. Intrebarea era daca amenda este justificata si daca se mai poate face ceva .Va multumesc , astept raspuns urgent
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:47, 8 Octombrie 2011
atacati amenda in instanta. daca lucrurile stau asa si puteti sa si demonstrati, aveti castig de cauza. oricum nu e de gluma, angajati un avocat
Art.29 nu exista ... unde ati vazut dvs ca HG nr.500/2011 are 29 de articole ???

Sigur amenda a fost data pentru acei salariati ? ... daca este asa cum sustineti dvs, atunci contestatie in termen de 15 zile de la data comunicarii procesul-verbal de contraventie intocmit de catre inspectorii ITM ...
Contestati PV in instanta, capat de cerere principal anularea si in subsidiar reducerea cuantumului amenzii aplicate.
Reducerea amenzii nu are cum , ci exista posibilitatea inlocuirii amenzii aplicate prin proces-verbal de constatarea contraventiei ...
Inlocuirea cu ce? tocmai redactez o plangere, am cerut in subsidiar reducerea...

Alte discuții în legătură

Neinregistrare contract in revisal lilianatatar lilianatatar Ce sanctiune primesc daca nu am inregistrat doua contracte in revisal si nu le-am transmis ? am o intarziere de trei zile si tocmai acum au venit in control de ... (vezi toată discuția)
Contract de munca bgina bgina am angajat un spalator auto in data de 17.11.2011 dar nu l-am inregistrat in revisal si in 19.11.2011 am avut control de la itm ce poatr urma... ei au ... (vezi toată discuția)
Contract de munca zugravu catalin zugravu catalin Detin un magazin intro comuna, cu un singur angajat din martie 2010.De ceva vreme vanzatoarea se simtea tot mai rau datorita sarcinii si imi lipsea de la ... (vezi toată discuția)