Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Amenda 10.000 ron munca la negru/ salariat

Buna ziua, as dori sa va intreb daca in momentul controlului de la ITM salariatii aveau contracte de munca inregistrate si semnate de catre salariati , iar 5 din cei 35 cu, contract erau in verificarea aptitudinilor conform art 29 din HG 500/2011 ,stipulat in ROI si semnat de catre acestia ,iar declaratia data a fost ca intradevar in ziua controlului au venit pentru prima data ptr a purta o discutie.Mentionez ca cele 5 persoane nu lucrau in momentul controlului ci purtau discutii. Intrebarea era daca amenda este justificata si daca se mai poate face ceva .Va multumesc , astept raspuns urgent
atacati amenda in instanta. daca lucrurile stau asa si puteti sa si demonstrati, aveti castig de cauza. oricum nu e de gluma, angajati un avocat
Art.29 nu exista ... unde ati vazut dvs ca HG nr.500/2011 are 29 de articole ???

Sigur amenda a fost data pentru acei salariati ? ... daca este asa cum sustineti dvs, atunci contestatie in termen de 15 zile de la data comunicarii procesul-verbal de contraventie intocmit de catre inspectorii ITM ...
Contestati PV in instanta, capat de cerere principal anularea si in subsidiar reducerea cuantumului amenzii aplicate.
Reducerea amenzii nu are cum , ci exista posibilitatea inlocuirii amenzii aplicate prin proces-verbal de constatarea contraventiei ...
Inlocuirea cu ce? tocmai redactez o plangere, am cerut in subsidiar reducerea...