avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda RATB

Buna ziua,
Am fost amendata pe RATB pentru ca am scotocit in geanta dupa cardul cu bilete si nu l-am scos destul de rapid cum doreau controlorii. M-au amendat si nu am vrut sa semnez amenda drept care mi-au spus s-o astept acasa. Am fost amendata pe data de4 ianuarie 2019 si hartia a venit la posta astazi 15.02. 2019. Intrebarea mea este daca pot contesta aceasta amenda si care este procedura avand in vedere ca a ajuns atat de tarziu adica peste 30 de zile.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 08:41, 15 Februarie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Contestația procesului verbal de constatare a contravenției, verificarea dreptului de a legitima persoane, autorizare folosirii datelor cu caracter personal și calitatea agentului constatator de a sancționa contravențional, dacă aveți cardul valabil cu ,ora, ziua, mijloc de transport unde s-a constatat presupusa faptă.....plângere împotriva procesului verbal de contravenție la Judecătorie...

x01009220 a scris:

Buna ziua,
Am fost amendata pe RATB pentru ca am scotocit in geanta dupa cardul cu bilete si nu l-am scos destul de rapid cum doreau controlorii. M-au amendat si nu am vrut sa semnez amenda drept care mi-au spus s-o astept acasa. Am fost amendata pe data de4 ianuarie 2019 si hartia a venit la posta astazi 15.02. 2019. Intrebarea mea este daca pot contesta aceasta amenda si care este procedura avand in vedere ca a ajuns atat de tarziu adica peste 30 de zile.
Multumesc

2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe fond, ar trebui să aveți un martor care sa ateste ceea ce afirmați.Ati putea solicita si aplicarea unui avertisment în loc de amenda.
Am inteles ce ziceți si instanța o sa inteleaga însă va fi necesar sa dovediți ca nu ati avut timp util sa faceti validarea cardului.
Cate secunde au trecut de la urcarea în autobuz si pana la control?
Ar fi fost bine sa solicitați înregistrarea video sau indisponibilizarea ei pentru judecată.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
Ultima modificare: Vineri, 15 Februarie 2019
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda ratb MmariaM MmariaM Buna ziua. Am fost prinsa de controlori in autobuz. Ne-am dat jos si acolo era un echipaj de politie. M-am legitimat la politie NU si la controlori, cu nume, ... (vezi toată discuția)
Amenda ratb ContSters51645 ContSters51645 Buna ziua. Astazi am fost gasit de controlori fara abonament, pur si simplu l-am uitat acasa... Am primit amenda 50 ron.. Cum pot sa o anulez? Am inteles sa ... (vezi toată discuția)
Amenda ratb madalinabecheru madalinabecheru Buna ziua, In aceasta dimineata am fost amendata de catre controlorii ratb, dar sa ma povestesc in ce mod au facut acest luceu: De 3 ani si jumatate am ... (vezi toată discuția)