Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda RATB

Buna ziua,
Am fost amendata pe RATB pentru ca am scotocit in geanta dupa cardul cu bilete si nu l-am scos destul de rapid cum doreau controlorii. M-au amendat si nu am vrut sa semnez amenda drept care mi-au spus s-o astept acasa. Am fost amendata pe data de4 ianuarie 2019 si hartia a venit la posta astazi 15.02. 2019. Intrebarea mea este daca pot contesta aceasta amenda si care este procedura avand in vedere ca a ajuns atat de tarziu adica peste 30 de zile.
Multumesc
Contestația procesului verbal de constatare a contravenției, verificarea dreptului de a legitima persoane, autorizare folosirii datelor cu caracter personal și calitatea agentului constatator de a sancționa contravențional, dacă aveți cardul valabil cu ,ora, ziua, mijloc de transport unde s-a constatat presupusa faptă.....plângere împotriva procesului verbal de contravenție la Judecătorie...

x01009220 a scris:

Buna ziua,
Am fost amendata pe RATB pentru ca am scotocit in geanta dupa cardul cu bilete si nu l-am scos destul de rapid cum doreau controlorii. M-au amendat si nu am vrut sa semnez amenda drept care mi-au spus s-o astept acasa. Am fost amendata pe data de4 ianuarie 2019 si hartia a venit la posta astazi 15.02. 2019. Intrebarea mea este daca pot contesta aceasta amenda si care este procedura avand in vedere ca a ajuns atat de tarziu adica peste 30 de zile.
Multumesc

Pe fond, ar trebui să aveți un martor care sa ateste ceea ce afirmați.Ati putea solicita si aplicarea unui avertisment în loc de amenda.
Am inteles ce ziceți si instanța o sa inteleaga însă va fi necesar sa dovediți ca nu ati avut timp util sa faceti validarea cardului.
Cate secunde au trecut de la urcarea în autobuz si pana la control?
Ar fi fost bine sa solicitați înregistrarea video sau indisponibilizarea ei pentru judecată.

Avocat Claudiu Lascoschi
Baroul București
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat