avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 517 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda RATB
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda RATB

Buna ziua. Am fost prinsa de controlori in autobuz. Ne-am dat jos si acolo era un echipaj de politie. M-am legitimat la politie NU si la controlori, cu nume, prenume si CNP. Au fost legitimati si controlorii pana la urma de politie. Mie controlorii NU mi-au luat datele din buletin si nici nu mi-au intocmit proces verbal, dar m-au amenintat ca o sa-l primesc acasa. O sa primesc sau nu amenda de la controlori? Va rog raspuns. Multumesc.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 12:48, 22 Iunie 2013
Controlorii nu au incheiat PV contraventie,nu au consemnat datele dvs de identitate,pe cale de consecinta ,teoretic nu ar trebui sa vi se intocmeasca PV
Nu ati detaliuat pentru ce a intervenit politia si a efectuat legitimarea atat a dvs cat si a controlorilor
"Nu ati detaliuat pentru ce a intervenit politia si a efectuat legitimarea atat a dvs cat si a controlorilor'"

Ne-au legitimat deoarece eu i-am solicitat fiindca nu voiau controlorii sa-mi inapoieze cardul de calatorii si deci ne-am luat la cearta.... Mai intai m-au legitimat politistii pe mine si abia in final le-au luat si datele controlorilor. Cand ne-am despartit politistii le-au spus in gura mare controlorilor: " Va asteptam la sectia de Politie X ca sa intocmiti procesul verbal..." Din acest motiv am si intrebat daca primesc sau nu amenda. Inclin sa cred ca au spus-o pt. mine ca pot intra in panica!

Multumesc. Mai astept raspuns.

Vedeti ca incet,incet ,incepeti sa spuneti realitatea...
Initial ati afirmat ca NU v-ati legitimat la controlori,cu nume,prenume si CNP iar ulterior reveniti cu precizarea nu voiau controlorii sa-mi inapoieze cardul de calatorii
Daca ati dat controlorilor cardul dvs de calatorie,posibil ca din datele acestuia de identificare sa se obtina datele titularului,respectiv sa vi se poata intocmi PV contraventie
ynocentta a scris:

Vedeti ca incet,incet ,incepeti sa spuneti realitatea...
Initial ati afirmat ca NU v-ati legitimat la controlori,cu nume,prenume si CNP iar ulterior reveniti cu precizarea nu voiau controlorii sa-mi inapoieze cardul de calatorii
Daca ati dat controlorilor cardul dvs de calatorie,posibil ca din datele acestuia de identificare sa se obtina datele titularului,respectiv sa vi se poata intocmi PV contraventie



Este un portofel electronic, nu abonament. In acel portofel am doar cateva calatorii. Am intrebat si la o toneta RATB daca exista cumva date despre mine in/pe el si mi s-a spus ca nu.

La achizitionarea portofelului electronic,nu ati comunicat numele si datele dvs de identitate?
Fiti convinsa ca la autoritatea in domeniu exista datele dvs ,tocmai si numai pentru a se verifica legalitatea documentului de transport si daca acesta este utilizat de catre titularul de drept-avand in vedere ca prin tara se mai practica si "imprumutatul" sau sustragerea de bunuri,cu scopul refolosirii de catre cei interesati

Alte discuții în legătură

Amenda stb andreea.am24 andreea.am24 Astăzi împreuna cu prietenul meu am urcat in 301 unde in spatele autobuzului erau așezați 2 controlori. Nici bine nu am apucat sa căutăm un card de ... (vezi toată discuția)
Amenda ratb maranos76 maranos76 Buna ziua! Calatorind astazi cu autobuzul, nu am validat cardul de calatorie si am fost prins de controlori. Nu am fost violent, nu i-am jignit. Nu am avut la ... (vezi toată discuția)
Amenda ratb Annemarie23 Annemarie23 Buna tuturor! Daca tu ai abonament ratb dar ti s-a demagnetizat cardul dar ai chitanta de la abonament la tine si te prind controlorii cu cardul demagnetizat ... (vezi toată discuția)