Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda ratb
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda ratb

Buna tuturor! Daca tu ai abonament ratb dar ti s-a demagnetizat cardul dar ai chitanta de la abonament la tine si te prind controlorii cu cardul demagnetizat iar tu le arati bonul care s-a emis cand ti-ai facut abonamentul, ei au dreptul sa iti dea amenda? Si daca le-ai aratat si buletinul nu trebuia sa te gaseasca undeva intr- o baza de date ca ti-ai facut abonament? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Annemarie23 a scris:

nu trebuia sa te gaseasca undeva intr- o baza de date ca ti-ai facut abonament?

Exista evidenta abonamentelor ,cardurilor eliberate de catre prestatorul de servicii,dar accesarea informatiilor nu se poate face automat la momentul verificarii situatiilor din trafic

Daca ati fost amendat puteti sa formulati plangere impotriva procesului verbal de contraventie mentionand situatia descrisa de dvs.
Dar in mod normal nu trebuia sa imi ia in considerare bonul fiscal de emitere al abonamentului? Adica nu au savarsit un abuz?
Ati primit amenda pentru nevalidarea corespunzatoare a cartelei magnetice sau pentru neplata calatoriei?

Daca ati luat amenda pentru neplata calatoriei, puteti contesta pv in instanta si sa depuneti bonul fiscal, dar bineinteles acesta sa fie emis pentru abonamentul care contine CNP-ul dvs.

De asemenea controlorii au posibilitatea sa verifice in timp real daca detineti abonament, prin introducerea CNP-ului in baza lor de date. Controlorii detin un aparat mobil cu care verifica aceste carduri magnetice si pot indroduce manual inclusiv CNP-ul pentru a verifica abonamentul. Toate acestea sunt valabile doar in cazul abonamentelor, nu si in cazul cartelelor de calatorie (portofelelor electronice).
Utilizator0101, utilizator