avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate yoanna83

Activitate yoanna83

Buna ziua,

Ma intereseaza care sunt avizele obligatorii necesare dupa infiintarea unui SRL, in cazul meu fiind vorba de un laborator de tehnica dentara. Stiu ca trebuie aviz de la Directia de Sanatate Publica, insa de la ce alte institutii mai am nevoie? Oare gasesc undeva o lista cu avizele necesare? sau o lege, ceva?

Multumesc mult.
Multumesc pentru raspuns.
Problema era ca cei de la primarie spun sa aduc alta decizie de cand copilul face 2 ani. Dar cei de la HR nu imi dau ci spun ca ar fi trebuit sa ma intorc cu 1 luna mai devreme si ei sunt descoperiti 1 luna. Practic daca nu am facut cerere pentru concediu fara plata de la luna 23-24, ei nu-mi pot elibera alta decizie de la 2 ani. Luna 24 nu figurez nici in ccc (care e 1 an si 11 luni) dar nici in concediu fara plata pt ca nu am depus cerere... Nu stiu exact daca m-am exprimat destul de clar.

Va multumesc pentru raspunsul prompt de mai sus.
Buna ziua,

Dupa terminarea a 1 an si 11 luni de la concediu crestere copil nu am depus la firma la care eram angajata cererea pt intrare in concediu fara plata si am ramas descoprita luna a 24-a. (a fost o lipsa de comunicare intre mine si HR :( ) Tatal nu isi poate lua luna aceea.
Acum doresc sa depun dosarul pentru prelungire pentru ccc cu handicap pana la 3 ani si m-au intors de la primarie: decizia imi e eliberata cu 28.10.2015 (data de la care e emis certificatul de handicap), iar copilul face 2 ani in 15.11.2015. M-a pus sa refac decizia cu 16.11.2016 dupa ce copilul face 2 ani, dar cei de la HR nu vor pentru ca cica eu ar fi trebuit sa ma intorc in 15.10 si ei au descoperire 1 luna. Acum a zis ca nu se mai poate face nimic... ca e totul inregistrat...
Legal ce inseamna asta? Nu mai pot beneficia de concediu pana la 3 ani?
Ce pot face sa rezolv situatia? Si unde?

Multumesc mult.
Răspuns la discuția marius leontiuc europlan frauda
Buna ziua,

Am fost chemati la DNA pentru a depunde o declaratie in cazul Marius Leontiuc (am dat si noi avans pentru un aparatament pe Pasteur 10). Si am fost "convinsi" de procuror sa depunem si noi plangere penala. Vorbind ieri cu Leontiuc, mi-a spus sa nu depun plagere penala ca-mi va restitui avansaul de 14.000 euro la sfarsitul lunii septembrie, deoarece momentan ii sunt blocate conturile. Si daca depun plangere penala, atunci ma constitui parte civila cu 14.000 euro si nu-mi mai poate restitui banii. problema e ca nu stim ce sa facem... sa-l credem? Oricum noi plangerea am depus-o, eventual s-o retragem, dar chiar daca o retragem, aia exista si banuiesc ca tot nu ne vom mai putea primii bani pe cale amiabila. Eventual daca lasam plangerea se va ocupa DNA si de recuperarea banilor dati de oameni dati in avans sau de partea asta trebuie sa se ocupe fircare persoana in parte?
Ce ar trebui sa facem?
Va multumesc anticipat.