avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1814 soluții astăzi
Forum Activitate DPopa

Activitate DPopa

Multumesc de asemenea!
Intre timp am aflat si eu raspunsul complet: pt. cei din strainatate instanta competenta este cea din judetul in care se afla CNNPP care a dat decizia.
Am (avut) o "problema" asemanatoare dar dupa zile de cautat prin legi am constatat ca CNPP (in cazul meu Oradea) a calculat totul corect.
Ce va nemultumeste ?
De ex: sporul pt. conditii deosebite (la mine grupa II) si spor pt. pensie suplimentara nu se considera pt. punctajul mediu din Romania care se foloseste cand se calculeaza punctajul fictiv aferent pt statele membre.
Si care este totusi instanta competenta pt. cei care domiciliaza in strainatate (asta a fost de fapt intrebarea)?
Răspuns la discuția pensie comunitara
Discutia este deja veche dar principiul poate sa-i intereseze si pe altii.
Poate cineva aici sa explice cum s-a ajuns de la punctajul mediu anual de 1,28502 la, cu o vechime de 27 ani si stagiul complet de 30 ani si 10 luni la punctajul mediu anual al pensiei efective de 1,05193?
Dupa mine ar fi nu 1,05193 ci 1,28502 * 27 /30,833 = 1,12527, adica 6,9 % mai mult.
Buna ziua si mii de multumiri pt. informatiile aflate aici!

Si acum despre problema mea:
Eu am lucrat 10 ani in Romania (de la 01.07.1979 pana in inclusiv iulie 1989, dintre care 7 ani si 9 luni in grupa II), mai am 5 ani de facultate si 8 luni armata (care fara livret militar nu au fost lutae in consideratie) si 29 ani si 1 luna de cotizatie pt. pensie un Austria.
Am o decizie pt. pensie nationala emisa de CNPP Oradea in ianuarie 2020 pt. pensionare incepand cu data de 12.11.2018 (am depus prea tarziu cererea de pensionare), cu o pensie nationala de 820 lei (la nivel de noiembrie 2018, care inca nu a fost platita niciodata).
Inainte de a face prima plata, CNPP anuleaza decizia din ianuarie 2020 si da o decizie noua (data postei in Oradea: 22.07.2020) prin care reduce drepturile pensie de la 820 lei (nivel noiembrie 2020) la 683,00 lei cu motivatia:

" se respinge cererea de inscriere la pensia nationala intrucat nu sunt indeplinite prevederile art 55 (1) din L 263/2010, in sensul ca pt. a beneficia de reducerea varstei de pensionare pt, stagiu de cotizare in grupa a 2-a de munca este necesar de a fi realizat in Romania stagiul complet de cotizatie prevazut in anexa 5 la lege, 35 ani".

In ultimul buletin de calcul este anulat de asemenea punctajul de 2,84038 pt cei 7 ani si 9 luni in grupa a 2-a de munca, dar si punctajul pt. pensia suplimentara (2,2375).

Eu as avea urmatoarele intrebari:

- este corecta afirmatia CNPP Oradea cand afirma ca art. 55 (1) din L263/210 in corelatie cu anexa 5 la aceasta lege prevede ca stagiul complet de 35 ani sa fi fost efectuat in Romania si cei peste 29 ani intr-o alta tara comunitara (in cazul meu Austria) nu se considera, respectiv din cauza ca nu toti cei 35 ani de cotizatie au fost realizati in Roania se pierd/anuleaza drepturile (reducere varsta de pensionare si punctaj suplimentar de 25 %) la calculul pensiei) pt. activitatea 100% in grupa a 2-a?
- este corect cu aceeasi motivatie sa fie anulat punctajul suplimentar de 25% pt grupa a 2-a de munca pt. 7 ani si 9 luni in Romania?
- este corect cu aceeasi motivatie sa fie anulat punctajul pt. pensia suplimentara?
- ce judecatorie trebuie abordata impotriva CNPP Oradea?
- este permisa contestarea deciziei CNPP Oradea (casa teritoriala a CNPP) in cadrul unei actiuni impotriva cetralei CNPP in Bucuresti (eu traiesc in Austria si in conditiile actuale nu ma pot deplasa in Romania din cauza carantinei atät la intrarea in Romania cat si la intoarcerea in Austria si in Bucuresti imi este mai usor decat in Oradea sa gasesc un reprezentant care sa ma reprezinte in fata unei instante)?

Sper sa primesc curand sfaturi de la expertii dumneavoastra si va multumesc anticipat!