Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie comunitara
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie comunitara

Buna seara,
Eugenia,nascuta la 27 iulie 1957.
Acum doi ani am depus cerere de pensie anticipata partial in regim comunitar .In sfarsit ieri am primit decizia de pensionare ( plata se face cu 1 aprilie 2015) in care sunt trecute urmatoarele valori:
-stagiul total realizat in Romania 27 de ani si 11 zile;
-Stagiul total realizat in Italia 8 ani 3 luni ,19 zile;
valoarea punctului de pensie 830,2;
-procentul de diminuare 28,5%
punctajul mediu anual al pensiei teoretice 1,28502
punctajul mediu anual al pensiei efective 1,05193
cuantumul pensiei nediminuat 874.
Aici intervin nedumeririle mele:
– in deczieie este scris :cuantumul pensiei nationale nu poate fi stabilita ,motivul: Nu sunt indeplinite prevederile Art.65 .aliniat 1 din Legea 263/2010,nu am realizat stagiul complet de 30 de ani si 10 luni. Nu se ia in calcul stagiul total ,respectiv 35 de ani ,4 luni????’

-Se specifica : pensia acordata este comunitara—–daca pensia nationala nu poate fi stabilita cum poti sa faci comparatie intre cele doua????
-nu se specifica numarul de punctaj….cum au stabilit punctajul mediu anual teoretic la valoarea de 1,28502???? consider ca am avut salarii destul de rezonabile avand o meserie de inginer.
Considereti ca e nevoie de o contestatie?
Cu tot respectul cuvenit Eugenia.
As dorii foarte mult sa ma lamureasca specialistii Dv. in legatura cu cele prezentate mai sus.
Pensia nationala nu poate fi stabilita deoarece nu aveti stagiul complet de cotizare.
Pentru deschiderea dreptului la pensie se iau in considerare anii lucrati in strainatate, dar fiecare stat plateste ( dupa legea aplicabila) doar pt anii lucrati in statul respectiv.
Dumneavoastra ati cerut pensie anticipata partiala care nu poate fi stabilita deoarece nu aveti stagiul necesar. Se numeste pensie comunitara tocmai pt ca vi s-au luat in considerare anii din strainatate. Pensie din statul respectiv nu primiti decat atunci cand indepliniti conditiile de acolo.Anii din Italia se considera ca stagiu de cotizare, dar cu venit zero.
Punctajul mediu anual al dvs se calculeaza prin raportarea punctajului total realizat in anii din Romania (27 ani) la stagiul complet de cotizare (30 ani si 10 luni)
Gabi50, utilizator
Multumesc f. mult pentru raspuns.
Discutia este deja veche dar principiul poate sa-i intereseze si pe altii.
Poate cineva aici sa explice cum s-a ajuns de la punctajul mediu anual de 1,28502 la, cu o vechime de 27 ani si stagiul complet de 30 ani si 10 luni la punctajul mediu anual al pensiei efective de 1,05193?
Dupa mine ar fi nu 1,05193 ci 1,28502 * 27 /30,833 = 1,12527, adica 6,9 % mai mult.