avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 391 soluții astăzi
Forum Activitate cotogigi

Activitate cotogigi

prin actualizarea documentatiei ce semnifica eu in dosaru depus ptr autorizare este cum e casa in prezent si constatase si inspectoru
certificat urbanism anulat de primaria iasi este legal ? raspunsul a fost ca asai legea iar primaria nare nici o vina
am cerut un certificat urbanism consolidare datorita ca casele sunt apropiate mia scris dacai cazul semnatura vecinului,dupa ce am vb cu vecinul daca ar fi de acord sa dea semnatura.auzind ca vreau sami reinalt acoperisu a trimis control cum ca au fost efectuate lucrari fara autorizare la casa ,lucrarile au fost facute de fostul proprietar doar cas de refacut toate dee la capat
controlu mia cerut autorizatie ptr lucrari acoperis nam avut explicand ca a fost efectuate de fostul proprietar am luat amenda cu intrare in legalitate ,dupa o luna imi vine raspunsul la certificatul de urbanism ptr consolidare si nimeni nici politia si nici primaria numi zic nimic cum ca am probleme din cauza acestei amende si nici ingineri cu care am vorbit ptr realizarea dosarului ptr autorizare dupa ce îndeplinesc conditiile din certificat depun dosarul la primarie dupa o verificare de un inspector dupa ce astept 5luni vine respins dosarul ca am amenda si ca trebuie un nou certificat cu intrare in legalitate
intrebarea e de ce nu miau scris conditiile care trebuiau facute daca amenda a fost luata cu o luna inainte de eliberarea certificatului si ceas putea face eu întrucât am cheltiut bani ptr realizare dosarului di timp conform certificatului sispoi imi răspund ca nui bun si ca astai legea
nu am primit banii ca sofer pe italia cu contract in romania firma din bacau am facut si act adițional de 70e zi +salar pe rominia la 2saptamini am cerut diurna intrucat asa ne intelesem mia răspuns ca in data de 15 a lunii urmatoare ,din cate stiu eu salari se da pe 15 iar diurna saptaminal daca gresesc va rog sa mă corectați ,iam mai reprosat ca nu respecta programul de lucrul al soferului sii ne impunea el oraru nu cum scrie in lege de asi organiza singur soferul ex ore(15/15/15/13/13) saptaminal cu contract de 40ore pe rominia ,dupa o discutie mai intensa mia zis ca o sa ma plateasca cu 50e zi iar daca numi convine pot sa plec sai eliberez camionu fara sami dea nici un ban
Cum trebuie sa procedez ptr ami face plata ptr cele 2saptamini lucrate intrucat firma nu vrea sa ma plateasca si nam apucat sai dau nici nr de cont ptr lei si euro
anularea dosarului de consolidare mansardare primaria iasi
am luat o casa in iasi am depus ptr consolidare mansardare la primarie cu 40zile inainte de eliberarea certificatului urbanism am fost amendat ca acoperis stilpi si centura sunt modificate casa fiind din70 casa asa am luato iar in documentele casei nu sunt detalii despre acoperis ,dupa eliberarea certificatului urbanism consult cativa ingineri si numi zice nimeni car fi probleme din cauza amedei ,realizez dosarul ddepun la primarie după verificarea dosarului de un inspector urbanism dupa aproximativ 5luni vine raspunsul de completarea dosarului cu un nou certificat de intrare in legalitate a lucrarilor +mansardare intre timp am sunat la urbanism de vreo4ori aigurinduma ca dosarul e in regula si trebuie doar sa mai astept
dupa ce am discutat cuinginerul despre problema aparuta mia explicat ca depunerea ptr un nou certificat urbanism anuleaza dosarul realizat si practic trebuie sa cheltui bani inca o data ptr realizarea unui nou dosar
AM trimis la urbanism email ptr a gasi o soluție intrucat toate lucrarile sunt realizate in dosar si email la primari si viceprimar ptr despăgubire ptr cheltuielile si timpu așteptat dar nam primit raspuns ci doar telefonic ca astai legea si trebuie sa realizat un nou certificat chiar daca nu au vazut amenda luata cu40zile inainte eliberarea certificatului si vina ar fi a primariei ca nu mia eliberat un certificat cu conditiile corespunzatoare
ce soluții as putea gasi la aceasta problema si daca a practicat corect primaria intrucat in al2 lea certificat inafara faptului ca scrie intrare in legalitate a acoperisului care trebuie elimint ptr realizarea mansardei sunt aceleasi conditii inafara a uneia care cere expertiza versant care înainte scria doar analize sol explicandumi telefonic ca expertiza versant sunt ptr casele realizate noi acum mia dat chiar daca casa este exisenta pot modifica conditiile din certificat ptr aceeasi casa existenta
AMENDA DE LACAT LA CAT
IN REGIE PROPRIE CUM SE POATE LUCRA
buna ziua constructii
am luat o casa de renovat am depus ptr certificat urbanism renovare mansardare iar la un punt din C.U zice ca dacai cazu semnatura vecinului deoarece casele sunt apropiate vecinul avind mansarda si autorizatie dar fara semnatura mea a lui in jur de 40 cm de limita proprietate a mea la 1m de limita proprietate incepe o veranda iar dupa 1m incepe zidurile casei cass find 1977 a
lui dupa 2003. La adresarea intrebarii catre vecina daca mi da semnatura ptr mansardare fiindla 2m de limita proprietatii mia raspuns ca nui deacord cai iau lumina dupa care a facut o sesizare ca sau facut lucrari fara autorizatie ea avind niste poze mai vechi a casei mele eu casa ass o luasem cu modificari
La prezenta poliziei in constructii intrind in curte fara ca eu sa fiu acasa a facut poze cu casa si pozele de la vecina !ia pus la dosar cu amenda si intrarea in legalitate a lucrarilor Am facut contestatie si apel dar nam avut castig de cauza Intre timp depusesem si dosaru cu toate actele ptr autorizatie ,dupa 4luni vine radpunsu ca numi poate da autorizatia ptr ca am amenda cu intrare in legalitate a unor lucrari facut care deja erau cuprinse in dosarul ptr autorizatie Radpunzindumi sa le fac aparte iar dupa sa depun ptr un nou certificat urbanism cu noi conditii
Vazindd birocratia di cami schimba si conditiile din certificatul eliberat dupa ce am umblat 1 an ptr cerintele din primu certificat si cheltuind si o suma frumoasa de bani acu trebuie sa o iau de la capat
Daca fac lucrarile fara autorizație in regie proprie ce pot risca la venirea din nou a politie in construcții sau ITMului
sau ce se poate face in situația mea
eu am platit o fiirma de consultanta online ptr apel pe toata durata apelului ,mia redactat prima plangere ptr apel si am asteptat sami fixeze sedinta am inttebat si firma de consultanta dar mia zis sa stau liniștit ca o sa fiu anuntat prin email sau corespondenta nam primit nici o instiintare si mia ajuns ca sa terminat apelu prin judecata in lipsa
firma de contestatie nar fi trebuit sama instiinteze de data procesului sau sa mi redacteze prezuntia de nevinovăție in lipsa?

cotogigi a scris:

Buna ziua am facut apel la o amenda mai am dreptul la alta cale de atac in cat timp

Buna ziua am facut apel la o amenda mai am dreptul la alta cale de atac in cat timp
Răspuns la discuția Camere de supraveghere video
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Camerele video instalate pe strazi sau pe drumurile nationale, nu incalca nicio prevedere.Cei care instaleaza sisteme de supraveghere video la intrarea in imobil, in bloc sau alte spatii asemanatoare, vor avea nevoie de acordul scris al locatarilor, cat si al administratorului. Asadar, camerele de supraveghere a blocurilor sau imobilelor vor putea fi amplasate numai in urma deciziei luate de asociatia de proprietari, printr-o adunare generala.

Monitorizarea video poate fi posibila numai in conditii si scopuri foarte bine determinate, privind prelucrarea datelor cu caracter personal. In felul acesta, supravegherea video poate fi efectuata in urmatoarele cazuri: prevenirea infractiunilor, supravegherea traficului rutier,asigurarea protectiei persoanelor, imobilelor, instalatiilor, etc., indeplinirea unor indatoriri de interes public sau realizarea unor interese legitime.

Camerele de luat vederi pot fi montata in spatii deschise, publice, pe caile de acces din domeniul privat sau public. Acestea se vor monta numai in locuri vizibile, fiind interzisa ascunderea lor!