avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1481 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra Lapus

Activitate Alexandra Lapus

Discuție Dizolvare firma
Am o societate la care eu sunt asociat unic . Este suspendata de aprape 3 an i(in luna aprilie se implinesc 3 ani) . As dori sa o dizolv . Ma ajuta cu ceva faptul ca a fost suspendata timp de 3 ani ? Cam la ce valoare se pot ridica costurile totale ?
Mai concret , tatal meu lucreaza in afara spatiului UE cu contract de munca . Se poate afla salariul pe care il are ? Daca depun o cerere se va stabili suma prin hotarare judecatoreasca ?

Data post: Vineri, 25 Iulie 2008, 06:49
Subiect: RE: Pensia de intretinere pentru copil major

Si sa inteleg ca de cand am luat licenta si pana in momentul in care depun cererea nu beneficiez de pensie de intretinere ? O pot cere retrograd ? Daca el nu doreste platirea acesteia (pentru ca este vorba de sume foarte mari) poate fi constrans prin legislatia actuala ? Multumesc mult
Este la latitudinea tatalui meu sa imi dea aceasta pensie de intretinere ? Daca el nu vrea ce se poate face ? In decizia de divort a parintilor mei este mentionata aceasta obligatie pana la majorat . Va multumesc inca o data
Anul acesta am obtinut licenta in urma terminarii cursurilor de zi ( de 3 ani ) . Mai am dreptul la pensie de intretinere din partea tatalui meu ? Doresc sa urmez cursurile de masterat la zi . In perioada dintre obtinerea licentei si admiterea la cursurile de masterat mai am dreptul la pensia de intretinere ? Va multumesc anticipat