avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Activitate BAlexandru1

Activitate BAlexandru1

Salut,

Am o nelamurire cu privire la orele suplimentare si contabilizarea/plata acestora. Sa zicem ca sunt angajat cu norma full time si intr-o luna efectuez 8 ore suplimentare. Dupa efectuarea celor 8h suplimentare, iau 1 zi de concediu de odihna. La final, tinand cont ca practic 1 zi a fost de CO, cele 8 ore efectuate suplimentar vor mai fi considerate ore extra sau practic ele doar vor umple golul acelei zile de CO? Cu alte cuvinte ele vor mai fi platite cu un spor de 75% sau nu?

Multumesc
Multumesc pentru raspuns. Ma ajuta sa stiu concret o regula, o lege care sa indice modul in care putem arunca "corect" gunoiul. Spatii amenajate pentru colectare deseuri nu am vazut prin zona mea. Pe de alta parte mi se pare penibil pentru 1kg de carton (sau poate chiar mai putin) sa ma deplasez cateva strazi distanta pentru a gasi astfel de zone. Nu inteleg cu ce este gresit faptul ca lasi aceste obiecte in camera ghenei de la etajul de care apartii.
Buna seara,

Locuiesc intr un bloc care are ghena de gunoi pe scara fiecarui etaj. Am inteles ca este ilegal sa arunci/lasi gunoiul in fata/spatele blocului. In situatia in care achizitioneti un aparat electrocasnic (boxe, pc, tv etc) unde anume se lasa ambalajul de carton in care vine impachetat aparatul? Este ilegal sa il lasi inclusiv in camera ghenei de gunoi (nu pe scara blocului ci in camera in care intri ca sa arunci gunoiul).

Mersi!