avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Activitate grozavu.aurica

Activitate grozavu.aurica

Multumesc pt raspunsul dumneavoastra. Dupa consultarea cu avocatul, mi-i s-a transmis ca nu am contestat decizia Casei de Pensii in termenul de 45 zile de la emitere. Cum ar trebui sa ma adresez avocatului ca sa inceapa demersurile? Sau ar trebui sa incerc intai revizuirea pensiei cu Casa de Pensii, avand in vedere ca decizia mea de limita varsta este din ian 2019?
In perioada 2007-2019 am fost in pensie de invaliditate. In 24.01.2019 s-a emis decisia de pensie pt. limita varsta fara a se aplica nici un indice de corectie. Conform deciziei 702 CCR mi-i s-a aplicat un indice de corectie (1.2) dar numai din 10 februarie 2020. De ce nu am dreptul la indice de corectie pe perioada 24.01.2019-10.02.2020? Si daca in instanta am sanse de recuperarea sumei pt aceasta perioada?
Buna ziua,

In 24 ian 2019 conform deciziei Casei de Pensii am intrat din pensie de invaliditate in pensie de varsta. Pe decizia de pensie nu mi-i s-a aplicat nici un indice de corectie. Conform deciziei CCR 702 din Februarie 2020, mi-i s-a aplicat indicele de corectie aferent anului 2019 de 1,21, dar numai de la data deciziei CCR. De ce nu am dreptul la aplicarea indicelui de corectie de la data pensionarii respectiv 24 ian 2019? Cui ar trebui sa ma adresez: Casei de Pensii sau instantei?

Va multumesc frumos si astept raspunsul dumneavoastra.
Aurica Grozavu

grozavu.aurica@gmail.com