avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate ntgheorghe

Activitate ntgheorghe

Răspuns la discuția contract de vinzare - cumparare
Va multumesc f. mult. Tocmai am schimbat un avocat si speram ca actualul sa se ocupe intr-adevar de caz.
Sfaturile de pe forum sint foarte utile.
Răspuns la discuția contract de vinzare - cumparare
Eu nu am fost in nici un caz de rea credinta. cum pot demonstra adversari presupusa mea rea credinta ?
Răspuns la discuția contract de vinzare - cumparare
Contractul de vinzare-cumparare dateaza din 13 iulie 2008 iar intabularea din 22 februarie 2008.
In vara lui 2007, am cumparat de la tatal neu cu clauza de intretinere, casa si gradina sa. Iregularitati fara intentie si speculate de adversari fara de lege, au facut ca judecatoria sa anuleze partial certificatul de mostenitor prin care tata mostenise acesta bunuri. mi se poate anula si mie contractul de vinzare - cumparare ?
Răspuns la discuția neacceptarea succesuinii
Va multumesc pentru clarificarii. Deduc din cele scrise de dv rezulta ca nici unul din mostenirori, inclusiv tatal meu, nu au acceptat mostenirea in decurs de 6 luni. Prin certificatul de mostenitor stabilit de notara pe data de 27/04/05 este mentionat ca mostenitori P, I si A ‘ nu sint straini de succesiune prin renuntare si nici prin neacceptare conf art 700 cod civ”. Se poate deduce ca temenul de 6 luni incepe sa se scurga de la data certificatului de mostenitor si deci tatal meu le poate opune mostenitorilor B neacceptarea in termen de 6 luni dat fiind faptul ca ei s-au adresat justitiei abia in februarie 2008 ?
Răspuns la discuția neacceptarea succesuinii
Va multumesc pentru raspuns. Bunicul pe care l-a mostenit bunica decedata in 1994 in timpul viettii a facut un partaj. Potrivit acestui partaj, fiecare dintre cei patru copii si-au dobindit (sora V integral si fiul Y partial) sau urmau sa-si dobindeasca o parte egala.Partajul afost unul verbal care intre frati s-a respectat. Care sint dovezile unei acceptari tacite ? Mostenitorii sorei V. s-au prezentat la tribunal la trei anii dupa intocmirea certificatului de mostenitor ? Se poate invoca neacceptarea mostenirii?

Ce este raportul si scutirea de raport percizind faptul ca aceasta donatie nu s- facut cu nici un act si ca mostenitori sorei V decedata in 2004 spun, in mod fals ca ei nu sint la curent cu aceasta donatie ? Cum putem sa-i constringem pe fiul si fiica lui V sa spunsa adevarul pentru ca ei stiu ca mama lor a primit un teren de casa si 1 ha de pamint ?

Cum se poate scoate din masa succesorala pamintul care a fost adus de nora, sotia lui P, cu ocazia casatoriei, pamint pe care ei vor sa-l imparta acum stiind pertinent de bine ca este pamintul sotiei lui P ?
Mama tatalui meu a decedat in 1994. Catre 2004, tatal meu s-a adresat unui notar sa deschida succesiunea. La succesiunes bunicii puteau sa pretinda tatal meu P, fratele lui I, mostenitori fatelui Y ( A) si mostemitori sorei V ( B).

Din nestiinta pura si nu din rea vionta, deoarece sora V isi primise deja partea din mostenire cu ocazia casatoriei in anul 1945, P , I si A au declarat ca sint numai 3 mostenitori. Notara a intocmit certificatul de mostenitor cu cei trei mostenitori in martie 2005. In februarie 2008, mostenitorii B le-au facut o chemare in judecata pentru a anula certificatul de mostenitor si pentru a cere iesires di indiviziune. Intre timp, tata a vindut partea sa de teren extravilan si mi-vindut mie casa si cu terenul aferent.

Tatal meu s- a ocupat sa le obtina si le-a inmimat mostemitoriolr B titlul de proprietate care corespunde bunurilor primite de sors V in anul 1945 de la parintii lor si a considerat deci ca ei si-au primit patrea.

Poate tatal meu sa le opuna mostenitorilos B neacceptatea mostenirii in acest context ?

Va rog sa-mi raspundeti cit puteti de repede caci parintii mei, foarte afectati de aceasta situatie, caci in plus pamintul pe care mama l-a primit la casatoria ei din partea parintilor ei se afla integrat in titlu de proprietate ai parintior lui P I Y V si acum, de rea credinta, mostenitorii B doresc sa imparta si pamintul mamei. Aceasta, femeie la 75 de ani se simte complet deposedata de ce este numai al ei si a facut trei accidente cerebro-vasculare.

Va multumesc anticipat