avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1215 soluții astăzi
Forum Activitate Estera123

Activitate Estera123

Buna ziua !Am si eu o întrebare .In 2015 aveam 13 ani si am întreținut cumva fără voia mea sex cu un adult iar acesta m a filmat .Se mai poate face ceva in privința asta la momentul de fata ?Pana acum nu am putut sa fac nimic in privința asta din cauza fricii ,nu am vrut ca părinții mei sa afle .Mulțumesc anticipat !
Buna ziua !In urma divorțului ,s a stabilit ca exercitarea autoritatii părintești sa revină ambilor părinți iar domiciliul fiind stabilit la mama (copilul are 13 ani).
Eu sunt plecata in străinătate iar copilul a rămas in grija bunicii si vreau sa mi iau copilul sa locuiască cu mine ,dar tatăl nu vrea sa colaboreze sub nici o forma nici cu mine si nici cu copilul ,neavând un motiv întemeiat pentru a nu i face o procura copilului pentru a putea părăsi țara .
Cum ar trebui sa procedez ?Mulțumesc anticipat !
Buna ziua !Am avut si eu un incident neplăcut in timpul unei călătorii cu mijlocul de transport in comun in București ,mai exact in tramvaiul 32.Am urcat in tramvai uitând de faptul ca acel card electronic pentru validarea călătoriei este acasă .Imediat văd controlorii care mi au cerut sa ma legitimez si ne am dat jos la următoarea stație unde si trebuia sa cobor ,arătându le permisul de conducere neavând CI la mine .Unul dintre controlori (erau 3) mi au spus sa plătesc acea suprataxa de 50 de lei ,arătându le portofelul si geanta in care nu mai aveam niciun ban .Acestia mi au scris CNP ul si numele pe o foaie albă rupta de la jumate si spunându mi sa ma duc sa scot de la un bancomat bani ca ei ma așteaptă tot acolo in stație sa plătesc acea suprataxa ca sa nu risc sa iau amenda de 500 lei .Zis si făcut ,am plecat sa ridic banii si cand ma întorc ,in aproximativ 10 minute maxim ,domnii controlori nu mai erau acolo si i am așteptat peste o ora si ceva .Credeti ca o sa primesc amenda de 500 lei ?