avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 720 soluții astăzi
Forum Activitate MrMarketing

Activitate MrMarketing

Multumesc pentru raspuns, dar din pacate tot nu imi este clar.

In legatura cu analizele, mi s-au cerut si le-am facut pe banii mei. Asta nu e o problema pentru ca oricum trebuie sa le fac frecvent.

Mai departe eu habar nu am ce sa fac in legatura cu medicina muncii, ssm, psi etc. Trebuie sa apelez la serviciile unei firme care sa-mi pregateasca mie, pe persoana fizica, vreo documentatie ssm, psi?

Am cautat pe internet, insa tot ce am gasit este destinat firmelor care au angajati/colaboratori, au un sediu si sunt nevoite sa aiba o documentatie si niste proceduri puse la punct pentru locatia unde se desfasoara acea activitate.

Eu sunt un om care merge sa-si presteze activitatea intr-un loc (intr-un cabinet care nu e al meu), prin urmare mi se pare anormal ca eu sa-mi pregatesc nu stiu ce dosare sau sa-mi fac instructie singur pentru cabinetul respectiv.
Nu este cabinetul obligat prin lege sa aiba aceste lucruri puse la punct?

Este un lucru complet nou pentru mine doarece pana acum nu am mai intalnit o astfel de situatie. Fie ca a fost cabinet unde am lucrat ca persoana fizica independenta (prin contract de prestari servicii - adica eu imi plateam singur taxele la stat) sau spital unde am fost angajat (prin contract de munca - adica spitalul imi platea taxele) = mi s-a spus ce analize sa fac, mi-au fost puse niste intrebari, m-au pus sa semnez niste documente, am fost instruit si cam atat.
Nu imi revenea mie nicio obligatie de acest tip...
SSM si PSI ca persoana fizica independenta?

Buna ziua,
Urmeaza sa ma angajez cu contract de colaborare (prestari servicii) la un cabinet stomatologic, iar acolo mi s-a cerut sa am SSM si PSI la zi, medicina muncii.

Eu sunt medic stomatolog inregistrat la anaf ca persoana fizica independenta. Pana acum, de fiecare data cand am colaborat cu un cabinet (am prestat servicii), mi s-au facut de catre cabinet toate aceste proceduri.

Este normal ce mi se cere mie, ca persoana fizica? Cum pot sa imi fac eu singur medicina muncii, SSM si PSI la cabinetul unde urmeaza sa lucrez?

Ce sa le spun celor de la cabinet?

Multumesc frumos pentru informatii!
Buna ziua,

Soacra mea doreste sa treaca pe numele sotiei si fratelui ei cate un etaj din casa, astfel incat fiecare sa devina properiatar pe partea lui. Mentionez ca nu mai exista alti frati sau surori.

In aceasta situatie, care este cea mai sigura modalitate prin care sotia mea poate deveni proprietar? Prin "sigura" ma refer ca aceasta sa fie:
1. Irevocabila (soacra sa nu mai poata reveni asupra deciziei).
2. Inatacabila acum sau in viitor (nimeni din familia sotiei sa nu poata contesta faptul ca ea este proprietar, nici acum, dar nici dupa decesul soacrei).

Am inteles ca cea mai simpla varianta este donatia, insa multi nu considera ca aceasta este o modalitate sigura.
O alta varianta ar mai fi contractul de vanzare-cumparare, dar nu stiu in ce masura s-ar mai putea face asa ceva avand in vedere ca trebuie platita prin banca o suma minima pentru partea respectiva de casa (raportata la valoarea pietei). Prin urmare, daca sotia mea primeste un etaj dintr-o casa care echivaleaza cu un apartament cu 4 camere, banuiesc ca se poate face contract de vanzare - cumparare doar daca sotia mea ii plateste mamei sale un pret de multe zeci de mii EUR (conform unei grile, probabil).


Ideea e ca relatia dintre sotie si frate nu este tocmai roz, iar pe viitor nu stim cat de rau/rece va deveni, prin urmare vrem sa evitam posibilele probleme/neintelegeri care tin de acest aspect.

Orice sfat pertinent ar fi de mare ajutor.
Multumesc anticipat!