avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate crycris80

Activitate crycris80

Buna ziua!
Santem o societate nou infiintata cu activitate in domeniul constructiilor si care intentioneaza a incheia un contract in vederea prestarii acestor sevicii cu o societate din Franta.
Problema pe care o intimpinam este ca nu detinem suficient personal pentru finalizarea acestui proiect la termen si dorim a incheia un contract cu o firma din Germania cu acelasi obiect de activitate cu al nostru pentru a ne imprumuta pe o perioada de sase luni,un nr. de angajati,pe care sa-i trimitem in Franta.
Va precizez ca aceasta firma din Germania doreste sa plateasca salariile,diurnele si contributiile,obtinerea formularului A1,pe care ni le vor factura noua(societatii din Romania).
Intrebarea noastra este daca acest tip de contract este legal si de ce anume mai avem nevoie pentru detasarea acestor angajati in Franta?

Va multumim anticipat!
Va rog, este posibil sa imi dati un model de decizie?
Multumesc!
Buna ziua,as avea nevoie de o informatie cu privire la detasarea unor angajati in strainatate.Avem incheiat un subcontract cu o companie din Germania pentru efectuarea unor prestari de servicii,iar pentru realizarea acestora o parte dintre angajati dorim a ii detasa in tara respectiva.Intrebarea mea este daca in situatia in care remuneratiile lunare sant efectuate de catre societatea din Romania,acestea fiind in egala masura cu cele din Germania ce documente sant necesare pentru detasarea acestora?

Va multumesc anticipat!
Va multumesc,din pacate pentru noi este prea tarziu,angajatul avand deja de doua luni incheiat contractul.
O zi placuta!
Beneficiaza si in cazul in care angajatul nu a fost somer?
Si daca da,va rog daca puteti sa imi dati detalii cu privire la pasii care trebuiesc urmati pentru a o obtine.
Va multumesc!

Buna ziua,in situatia in care o societate angajeaza o persoana incadrata in gradul de handicap accentuat avand valabilitate permanenta cu un contract individual de munca nedeterminat,aceasta nefiind o societate care are obligatia legala de a face acest tip de angajare poate beneficia de acordarea subventiei pentru incadrarea persoanelor cu handicap ?