avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1438 soluții astăzi
Forum Activitate zaytsev443

Activitate zaytsev443



Duca Oana a scris:

Art. 9 din Legea privind cazierul judiciar
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.


Pai și înseamnă că o să meargă 9 luni la inchisoare?


Duca Oana a scris:

Art. 9 din Legea privind cazierul judiciar
În ceea ce priveşte persoanele fizice, în cazierul judiciar se înscriu date privind:
a) pedepsele, măsurile de siguranţă şi educative, pronunţate prin hotărâri judecătoreşti definitive;
b) renunţarea sau amânarea aplicării pedepsei, începerea, întreruperea şi încetarea executării pedepselor şi a măsurilor educative, suspendarea sub supraveghere a executării pedepsei, înlocuirea, eşalonarea şi achitarea amenzii penale;
c) amnistia, graţierea, prescripţia executării pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnării;
d) pedepsele şi măsurile pronunţate prin hotărâri penale definitive de instanţele judecătoreşti din străinătate, precum şi măsurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din străinătate, dacă aceste hotărâri au fost recunoscute de organele române competente;
e) hotărârile definitive care impun rectificări în cazierul judiciar;
f) extrădarea.


Numai întrebarea, îmi primesc permisul înapoi?
Ce vrea sa insemne?


Complet: CP-F 1
Tip solutie: Amânarea aplicării pedepsei
Solutia pe scurt: În baza art. 396 alin. (1), (4), (10) C.pr.pen. raportat la art. 83 C.pen. stabileşte pedeapsa de 9 (nouă) luni închisoare faţă de inculpatul xxxx, pentru săvârşirea infracţiunii de conducere pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere, de către o persoană care are o îmbiba?ie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge, prev. de art. 336 alin. (1) C.pen. În baza art. 83 C.pen. amână aplicarea pedepsei pe un termen de supraveghere stabilit în condiţiile art. 84 C.pen., de 2 ani de la data rămânerii definitive a prezentei hotărâri. În baza art. 85 C.pen., obligă inculpatul ca pe durata termenului de supraveghere, să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune Hunedoara, la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea sa; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile, precum şi întoarcerea; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor sale de existenţă. În baza art. 86 alin. (1) C.pen. pe durata termenului de supraveghere, datele prevăzute în art. 85 alin. (1) lit. c) - e) se comunică Serviciului de Probaţiune Hunedoara. În baza art. 32 alin. (4) din Legea nr. 252/2013 privind organizarea şi funcţionarea sistemului de probaţiune, desemnează ca organ cu atribuţii pentru efectuarea supravegherii inculpatului Serviciul de Probaţiune Hunedoara, căruia i se va comunica o copie a prezentei sentinţe la rămânerea definitivă a acesteia. În baza art. 404 alin. (3) C.pr.pen. atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 88 alin. (1) şi (3) din Codul penal referitoare la consecinţei nerespectării măsurilor de supraveghere şi a neexecutării obligaţiilor impuse de instanţă ori stabilite de lege şi la săvârşirea de noi infracţiuni, constând în revocarea amânării executării pedepsei şi aplicarea şi executarea pedepsei. În baza art. 274 alin. (1) C.pr.pen. obligă pe inculpat la plata sumei de 570 lei, cu titlu de cheltuieli judiciare, către stat, din care suma de 500 lei reprezintă cheltuieli judiciare în faza de urmărire penală. Cu drept de apel, la Curtea de Apel Alba Iulia, în termen de 10 zile de la comunicarea prezentei minute. În cazul exercitării căii de atac, cererea de apel se depune la Judecătoria Petro?ani. Pronunţată în şedinţă publică astăzi, 25 ianuarie 2021.
Document: xxxx 25.01.2021

Ce înseamnă?
Bună seara! Vreau să aflu și eu niște detalii, am avut accident fără victime(nu am avut accident cu alta masina), însă greșeala mea a fost că m-am urcat la volan băut... vreau să aflu dacă sunt șanse să primesc o sanctiune usoara. Am avut 0.67 la fiolă și in sânge 1.54 prima proba și a doua 1.30, sunt șanse să scap cu amanarea pedepsei? țin să precizez ca am vârsta de 19 ani, am fost putin inconstient la ce s-a intamplat. țin să mai precizez ca nu am antecedente penale