avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Activitate Ion131

Activitate Ion131

Si care ar fi pașii de urmat,exact ca la început: înscriere la școală,ore de condus,fisa medicala,examen scris+traseu?cazierul nu reprezinta o problema?Va mulțumesc!

Ion131 a scris:

Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.



:))indiferent de situație chiar vreau sa iti mulțumesc pentru cel mai complet și bun răspuns,sincer ma bazam pe legea aceea dar de la tine am primit cel mai concret și real răspuns chiar daca mie imi prinde rau...crede.ma am vorbit cu niște avocați,,praf" rau de tot.Chiar iti mulțumesc și o sa mai revin prin mai,o sa mai caut și eu pe acel portal (nu prea îmi iese momentan) dar speram ca tot răul spre bine!

latka a scris:

Poate va "tine de cald" faptul ca s-ar putea ca iubitii nostri conducatori e posibil sa modifice legislatia in mai. Desi, daca ar fi sa ne luam dupa ce au facut anul trecut, le-a luat vreo 9 luni sa faca niste modificari de acelasi gen, desi aveau tot 90 de zile. Macar stiti ca cineva se gindeste la dvs. :)

Si cu ce ma ajuta după 90 de zile când întra în vigoare ordonanța?chiar vad ca art116 e abrogat:(

latka a scris:

Deocamdata nu exista un termen in care sa va redobinditi permisul, art. 116 din OUG 195/2002 a fost abrogat.
Si nici nu a aparut vreo prevedere care sa puna ceva in loc, aveti rabdare, conform :
Articolul V
În termen de 90 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei ordonanțe, Guvernul va modifica în mod corespunzător Regulamentul de aplicare a Ordonanței de urgență a Guvernului nr. 195/2002 privind circulația pe drumurile publice, aprobat prin Hotărârea Guvernului nr. 1.391/2006, cu modificările și completările ulterioare.
[ link extern ]

Nu au trecut cele 90 de zile.

Bună ziua,cum pot lua și eu legătura cu dumneavoastră?

SM LEGAL CONSSULT a scris:

După 1 an va puteti înscrie la școala pentru redobândirea permisului anulat si puteti da examen pentru un nou permis. Nu trebuie sa transmiteti dv . Hotarerea o comunica instanta.

Exista o clauza în decizia curții de apel unde se anulează acea hotărâre...

latka a scris:

Daca aveti "interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani", cum credeti ca veti redobindi permisul ?

Bună ziua...Am o pedeapsa cu suspendare și și supraveghere de 4 și interzicerea conducerii de autovehicule pe 5 ani de zile.Intrebarea mea pot sa îmi redobandesc permisul după 1an de zile de la data rămânerii definitive a deciziei curții de apel?și care sunt pașii de urmat? (Nu am nevoie de cazier,unde o sa fie o problema?)
Buna ziua,am și eu o întrebare legata de un accident cu ucidere din culpa,o persoană așezată perpendicular pe axul drumului(cu o alcoolemie de apa 2%,antecedente penale,suferea de epilepsie și altele),șoferul autoturismului a consumat alcool și fuga de la locul accidentului (a dus masina acasă) și a fost preluat de organele de politie din poarta fără nici cel mai mic deranj,la prima întâlnire cu legea.Dupa sosirea ambelor expertize masina a ieșit în regula din toate punctele de vedere,viteza pana în 50km în localitate iar persoana decedata se afla în loc neiluminat public și ningea,în urma expertizelor reiese o culpa comuna.Intrebarea mea este:ce se întâmplă având în vedere ca 4persoane din familia decedatului sunt împotriva lui și cer daune morale și ce se va întâmpla cu soferul la sfârșitul tuturor proceselor?menționez ca soferul a făcut 3luni de arest preventiv și 1luna de arest la domiciliu, mai mai este nevoie și de alte informații le ofer cu mare drag.Daca poate sa ma ajute și pe mine cu o părere,un răspuns.Va multumesc